4 marca 2003 r.

Na swym posiedzeniu zebrała się Komisja Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego w celu rozpatrzenia ustawy o zmianie ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego "Wyposażenie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w samoloty wielozadaniowe" i zapewnieniu warunków jego realizacji.

Senatorowie zapoznali się z opiniami o nowelizacji, które przedstawili dyrektor generalny w Ministerstwie Obrony Narodowej Jakub Pinkowski, wiceminister finansów Ryszard Michalski, asystent dowódcy Wojsk Lotniczych i Obrony Kraju gen. dywizji Roman Baszuk, dyrektor Departamentu Budżetowego MON gen. brygady Marcin Krzywoszyński, a także przedstawiciele Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Wysłuchano również uwag Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

Rozpatrywana nowelizacja była pilnym projektem rządowym i zmierza do wyłączenia stosowania ograniczenia zawartego w art. 43 ust. 1 ustawy o finansach publicznych w stosunku do wieloletniego programu "Wyposażenie Sił Zbrojnych RP w samoloty wielozadaniowe". Ograniczenie to dotyczy zaciągania przez Skarb Państwa pożyczek i kredytów wyłącznie na finansowanie potrzeb budżetu państwa, określonych w ustawie o finansach publicznych jako środki finansowe niezbędne do sfinansowania budżetu państwa, spłat wcześniej zaciągniętych zobowiązań, sfinansowania udzielanych przez Skarb Państwa pożyczek oraz wykonywanie innych operacji związanych z długiem Skarbu Państwa. Art. 216 ust. 5 konstytucji zabrania zaciągania pożyczek lub udzielać gwarancji i poręczeń finansowych, w następstwie których państwowy dług publiczny przekroczy 3/5 wartości rocznego produktu krajowego brutto.

W głosowaniu komisja poparła rozpatrywaną nowelizację sejmową i opowiedziała się za jej przyjęciem bez poprawek. Na sprawozdawcę wypracowanego przez komisję stanowiska wybrano senatora Józefa Dziemdzielę.