19 lutego 2003 r.
Podczas posiedzenia Komisji Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium.
Senatorowie wysłuchali informacji o ustawie sejmowej, które przedstawili wiceminister obrony narodowej Piotr Urbankowski oraz poseł sprawozdawca Bronisław Komorowski. Pozytywną opinię przekazało Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.
Rozpatrywana nowelizacja na celu przede wszystkim rozszerzenie kręgu podmiotów uprawnionych do wyrażania zgody na pobyt wojsk obcych (wojsk państw, które są członkami NATO, wojsk pozostających pod dowództwem organów Organizacji NATO albo wojsk uczestniczących w szkoleniu w ramach Partnerstwo dla Pokoju) na terytorium RP.
Podmiotami, które uzyskają, na podstawie upoważnienia ministra obrony narodowej, kompetencje do wyrażania zgody na pobyt wojsk obcych na terytorium RP, będą konstytucyjne organy wojskowe - szef Sztabu Generalnego oraz dowódcy rodzajów Sił Zbrojnych. Upoważnienie tych organów do wyrażania zgody na pobyt wojsk obcych na terytorium RP będzie możliwe w sytuacjach enumeratywnie wyliczonych w ustawie, ponadto przy ograniczeniu liczebnym wojsk obcych przybywających
na terytorium RP (do 500 osób) i ograniczeniu czasowym pobytu tych wojsk na terytorium RP (do dwóch miesięcy).Nowelizacja dopuszcza jednostronną formę wyrażania zgody na pobyt wojsk obcych na terytorium RP. Obecnie obwiązujące przepisy przewidują jedynie
zawarcie porozumienia w tym zakresie.Ponadto szef Sztabu Generalnego lub dowódcy rodzajów Sił Zbrojnych będą mogli, na podstawie upoważnienia ministra obrony narodowej, wyrażać zgodę na przemieszczanie się przez terytorium RP określonego sprzętu wojskowego, kolumn pojazdów, taboru pływającego.
Sejm uszczegółowił przepis dotyczący działalności komisji rozpatrującej roszczenia z tytułu szkód wyrządzonych przez wojska obce, zobowiązując ją do uwzględniania w postępowaniu zgromadzonej w sprawie dokumentacji, a także rozszerzył delegację udzieloną ministrowi obrony narodowej o określenie organów zajmujących się dokumentacją w sprawie wyrządzonych szkód oraz wynagrodzenia osób wykonujących czynności z tym związane.
Wojska obce uzyskały prawo do użycia (oprócz broni) także środków przymusu bezpośredniego, w zmodyfikowanych przez nowelizację wypadkach, tj. na terenie obozów, obiektów lub innych nieruchomości, w których wojska obce są zakwaterowane, w czasie przemieszczania się oraz w czasie ćwiczeń.
W głosowaniu Komisja Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego postanowiła nie zgłaszać zastrzeżeń do nowelizacji ustawy o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium. Ustalono, że prz
yjęcie ustawy bez poprawek zarekomenduje Izbie senator Grzegorz Niski.