Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.

Zapis stenograficzny (392) z 45. posiedzenia

Komisji Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego

w dniu 6 sierpnia 2002 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie ustawy o ratyfikacji Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Gabinetem Ministrów Ukrainy o współpracy przy dokonywaniu kontroli osób, towarów i środków transportu przekraczających polsko-ukraińską granicę państwową.

(Początek posiedzenia o godzinie 9 minut 38)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Wiesław Pietrzak)

Przewodniczący Wiesław Pietrzak:

Otwieram posiedzenie Komisji Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego.

Serdecznie witam panią senator i panów senatorów oraz zaproszonych gości.

Witam wiceministra w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, pana Zenona Kosiniaka-Kamysza.

Witam przedstawiciela Biura Bezpieczeństwa Narodowego, pana Zbigniewa Żmudę.

Witam pana dyrektora Zbigniewa Wronę z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Witam pana Marcina Własnowolskiego, dyrektora Biura Prawnego Straży Granicznej, i panią Agatę Karwowską-Sokołowską, reprezentującą Biuro Legislacyjne Senatu.

Witam szanownych państwa.

Przystępujemy do realizacji porządku obrad dzisiejszego posiedzenia, który obejmuje rozpatrzenie uchwalonej przez Sejm 24 lipca 2002 r. ustawy o ratyfikacji Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Gabinetem Ministrów Ukrainy o współpracy przy dokonywaniu kontroli osób, towarów i środków transportu przekraczających polsko-ukraińską granicę państwową. Druki sejmowe nr 529 i 650 i druk senacki nr 183.

Do reprezentowania rządu są upoważnione dwa resorty: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które, nie wiem dlaczego, nie jest reprezentowane na dzisiejszym posiedzeniu, oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Mają państwo senatorowie pisemną opinię naszego Biura Legislacyjnego na temat rozpatrywanej przez nas ustawy. Jeżeli będzie trzeba, to pani Agata przedstawi tę opinię, a na tym etapie może pan minister lub ktoś upoważniony przez pana, Panie Ministrze, zaprezentuje główne założenia tej ustawy.

W moim przekonaniu ustawa nie budzi żadnych zastrzeżeń, a umowy ratyfikacyjnej i tak się nie zmieni ani na posiedzeniu Senatu, ani nawet w tak ważnej komisji.

Proszę uprzejmie, Panie Ministrze.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Zenon Kosiniak-Kamysz:

Dziękuję bardzo.

Panie Przewodniczący! Wysoka Komisjo!

Umowa ta, podobnie jak umowy tego typu zawierane wcześniej z Republiką Federalną Niemiec i z Republiką Litewską, reguluje zasady współpracy przy dokonywaniu kontroli granicznej, celnej, weterynaryjnej, sanitarnej i fitosanitarnej osób, towarów i środków transportu przekraczających polsko-ukraińską granicę państwową oraz innych rodzajów kontroli określonych prawem państw umawiających się stron.

Postanowienia tej umowy porządkują sprawy związane ze współpracą przy wspólnym dokonywaniu kontroli osób, towarów i środków transportu. Zakłada się, że wejście umowy w życie powinno wpłynąć pozytywnie - przede wszystkim poprzez usprawnienie pracy organów wykonujących kontrolę osób, towarów i środków transportu - na rozwój stosunków społecznych i gospodarczych między Rzecząpospolitą Polską i Ukrainą.

Można powiedzieć, że wspólne kontrole sprawdziły się na wielu granicach - nie tylko jeżeli chodzi o polskie doświadczenia - na przykład na granicy Rzeczypospolitej z Republiką Federalną Niemiec. Tam gdzie odprawy graniczne są przeprowadzane wspólnie, oszczędza się czas i powoduje zmniejszenie kolejek.

Na wschodzie dochodzi dodatkowy aspekt sprawy, związany z podejrzeniami o korupcję po jednej czy drugiej stronie granicy. Wspólna odprawa przeciwdziała występowaniu tego zjawiska. Wydaje się więc, że ratyfikacja umowy jest pożądana zarówno ze względu na aspekty gospodarcze, jak i te, o których wspomniałem na końcu. Dziękuję, tyle z mojej strony.

Przewodniczący Wiesław Pietrzak:

Dziękuję bardzo.

Czy ktoś z zaproszonych gości chciałby zabrać głos?

BBN?

(Główny Specjalista do spraw Ochrony Granicy Państwowej w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego Zbigniew Żmuda: Nie, dziękuję.)

Biuro Legislacyjne?

Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Agata Karwowska-Sokołowska:

Dziękuję bardzo, Panie Przewodniczący.

Właściwie mogę tylko powtórzyć konkluzję zawartą w przygotowanej przez Biuro Legislacyjne opinii, że ustawa ratyfikacyjna nie budzi zastrzeżeń legislacyjnych. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Wiesław Pietrzak:

Proszę o pytania, wypowiedzi, wnioski państwa senatorów.

Ustaw zezwalających na ratyfikację umów międzynarodowych mieliśmy sporo. Jak pan minister zaznaczył, były już takie umowy z sąsiadami, mam więc pytanie: kiedy będzie taka lub podobna umowa z Rosją, z Obwodem Kaliningradzkim? Czy kroi się coś takiego?

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Zenon Kosiniak-Kamysz:

Panie Przewodniczący, Wysoka Komisjo, na razie nie jest to planowane. Negocjacje z partnerem - Obwodem Kaliningradzkim czy z Republiką Rosyjską - są trudniejsze nie tylko w tej materii, ale generalnie jeżeli chodzi o współpracę transgraniczną, jeżeli chodzi o współpracę celną służb granicznych jest to bardziej skomplikowana materia. Nie mamy umowy o readmisji, która by bardzo stronę polską interesowała, nie ma też w tej chwili chęci ze strony partnera rosyjskiego do negocjacji tak ważnych spraw jak wysokość opłat wizowych. Wiadomo, że 1 lipca 2003 r. Polska wprowadzi wizy między innymi dla obywateli rosyjskich, w tym dla mieszkańców Kaliningardu. Nasza propozycja to wizy jak najtańsze, a tymczasem wiza rosyjska jest ośmiokrotnie droższa od wizy polskiej. W tym zakresie również nie mamy na razie dobrych informacji.

Przewodniczący Wiesław Pietrzak:

Jasne. To znaczy moje województwo będzie dalej w takiej samej sytuacji. Zapytałem o to dlatego, że mieszkam na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, w którym przejścia graniczne są zapełnione i wiele spraw nadal jest nieuregulowanych, a warto by je uregulować. Zdaję sobie jednak sprawę z tego, że te negocjacje są trudne.

Szanowni Państwo, ponieważ nie ma pytań ani wniosków, składam wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek. Czy są inne wnioski? Nie ma.

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za? (5)

Dziękuję serdecznie. Ustawa została poparta jednomyślnie.

Ponieważ ostatni w te drzwi wszedł Grzegorz Niski, w drodze wyróżnienia będzie sprawozdawcą komisji. Pan senator z zadowoleniem przyjął wiadomość.

(Senator Grzegorz Niski: Tak, dziękuję.)

Dziękuję.

Zamykam posiedzenie komisji.

Dziękuję panu ministrowi, dziękuję panom za uczestnictwo, dziękuję pani senator i panom senatorom, dziękuję Biuru Legislacyjnemu i pani Krystynie, która obsługuje naszą komisję.

Dziękuję serdecznie.

Zamykam posiedzenie komisji.

(Koniec posiedzenia o godzinie 9 minut 47)

Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.