10 września 2002 r.
Odbyło się posiedzenie Komisji Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego, podczas którego rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie ustawy o uposażeniu żołnierzy.
S
enatorowie wysłuchali informacji na temat rozwiązań przyjętych w nowelizacji, którą przedstawił dyrektor generalny w Ministerstwie Obrony Narodowej Jakub Pinkowski. W posiedzeniu uczestniczyli także: poseł sprawozdawca Izabela Sierakowska oraz dyrektor Departamentu Prawnego w MON Marek Cieciera i dyrektor Departamentu Kadr i Szkolnictwa Wojskowego w tym resorcie gen. bryg. Zbigniew Jabłoński.Rozpatrywana nowelizacja przewiduje m.in. skrócenie 6 do 3 miesięcy służby wojskowej absolwentów szkół wyższych i oraz wprowadza podział zasadniczej służby wojskowej na kilkumiesięczne okresy. Ponadto zakłada przywrócenie na studiach zajęć z zakresu obronności państwa. Absolwenta będzie można powoływać do wojska w ciągu 18 miesięcy od ukończenia studiów, a nie - jak
jest obecnie - do 28 roku życia.W dyskusji wprowadzenie poprawki do art. 3 ustawy sejmowej zaproponował senator Lesław Podkański. W głosowaniu Komisja Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego jednogłośnie poparła postulowaną zmianę. Ustalono, że stanowisko komisji w sprawie nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie ustawy o uposażeniu żołnierzy zarekomenduje Izbie senator Janusz Konieczny.