21 czerwca 2002 r.
Na swym posiedzeniu Komisja Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego rozpatrywała, uchwaloną przez Sejm 24. posiedzeniu, 20 czerwca br., ustawę o uznaniu części Półwyspu Helskiego za obszar szczególnie ważny dla obrony kraju.
Senatorowie wysłuchali przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej: wiceministra Piotra Urbankowskiego i dyrektora generalnego Jakuba Pinkowskiego, przedstawicieli Marynarki Wojennej: szefa logistyki kontradmirała Zbigniewa Popka i szefa sztabu komandora Henryka Sołkiewicza oraz posła sprawozdawcy. W posiedzeniu uczestniczyli także przedstawiciele Biura Bezpieczeństwa Narodowego i Ministerstwa Finansów. Zapoznano się także z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.
Przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej i Marynarki Wojennej szczegółowo uzasadnili potrzebę wprowadzenia ograniczeń wolności i praw na części Półwyspu Helskiego (obejmującej terytorium gminy o statusie miasta Hel wraz z przyległymi morskimi wodami wewnętrznymi stanowiącymi wody portów), uznanej przez ustawę sejmową za obszar szczególnie ważny dla obrony kraju.
W przyjętym stanowisku Komisja Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 7 poprawek do omawianej ustawy. Proponowane zmiany miały charakter legislacyjny i były zbieżne z uwagami biura legislacyjnego. Na sprawozdawcę stanowiska komisji wybrano senator Marię Berny.