18 czerwca 2002 r.
Senatorowie z Komisji Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego zapoznali się z informacją na temat działalności Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Informację przedstawił prezes agencji Andrzej Jaworski.
Prezes wskazał m.in. na problemy, z jakimi boryka się kierowana przez niego instytucja. Występują trudności w wypłacie ekwiwalentów za rezygnację z kwatery. Koszty ponoszone z tego tytułu są bardzo wysokie. Zdaniem A. Jaworskiego, istnieje potrzeba zmiany definicji prawa do kwatery, powinna ona zawierać stwierdzenie, że prawo to przysługuje na czas pełnienia służby.
Jako ważne zagadnienie prezes Wojskowej Agencji Mieszkaniowej wskazał politykę czynszową, istnieje bowiem konieczność jednolitego uregulowania wysokości czynszu. Zdaniem prezesa, konieczna jest zmiana polityki mieszkaniowej w wojsku, wynikająca z coraz niższych dotacji na ten cel. W związku z tym agencja szuka oszczędności przede wszystkim poprzez rezygnację z niektórych dotychczasowych świadczeń dla żołnierzy. Zmienić powinny się m.in. zasady zwrotu kosztów najmu lokali mieszkalnych, kosztów dojazdu i tzw. równoważnik mieszkaniowy.
W dyskusji senatorowie interesowali się m.in. opóźnieniami w wypłacie ekwiwalentów za rezygnację z kwatery. Zastanawiano się także, czy racjonalna jest budowa nowych mieszkań przez agencję zamiast zakupu u deweloperów.