21 marca 2002 r.
Na swym posiedzeniu senatorowie z Komisji Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego przyjęli stanowisko w sprawie ustawy o zmianie ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego "Wyposażenie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w samoloty wielozadaniowe" i zapewnieniu warunków jego realizacji. Założenia nowelizacji w imieniu rządu zreferował wiceminister obrony narodowej Janusz Zemke.
Nowelizacja sejmowa zmniejsza docelową liczbę samolotów objętych programem do czterdziestu ośmiu sztuk i jednocześnie wskazuje, że mogą to być wyłącznie nowe samoloty. Ponadto przesuwa końcową datę wyposażenia w samoloty na 31 grudnia 2008 r. W ustawie nowelizowanej zawarty był zapis o zakończeniu tego procesu do 31 grudnia 2006 r. Podczas posiedzenia wskazywano, że przyjęty w ustawie nowelizowanej termin był mało realny.
Zmiana ustawy pozwala także na zawarcie umowy offsetowej w terminie sześćdziesięciu dni od dnia zawarcia umowy na dostawę uzbrojenia lub sprzętu wojskowego. Zgodnie z obecnym brzmieniem tego przepisu ta umowa i umowa na dostawę uzbrojenia powinny być zawarte w tym samym dniu. Komisja Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego podzieliła zdanie Sejmu, że przy zawieraniu kontraktu na tak znaczną kwotę należy zapewnić wystarczający czas na jego podpisanie.
W głosowaniu komisja poparła projekt i postanowiła zaproponować Senatowi przyjęcie ustawy bez poprawek. Na sprawozdawcę wybrano senatora Grzegorza Niskiego.