Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.

Zapis stenograficzny z 1. posiedzenia
Komisji Obrony Narodowej
i Bezpieczeństwa Publicznego
w dniu 26 października 2001 r.

Porządek obrad

1. Wybór kandydata na przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego.

(Początek posiedzenia o godzinie 9 minut 37)

(Posiedzeniu przewodniczy wicemarszałek Jolanta Danielak)

Wicemarszałek Jolanta Danielak:

Proszę wszystkich członków komisji o wpisanie się na listę obecności.

Otwieram pierwsze posiedzenie Komisji Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego Senatu Rzeczypospolitej Polskiej piątej kadencji.

Zgodnie z art. 58 ust. 1 Regulaminu Senatu pierwsze posiedzenie komisji zwołuje i prowadzi marszałek Senatu.

Informuję, że zgodnie z tym samym przepisem na pierwszym posiedzeniu komisja wybiera ze swego składu kandydata na przewodniczącego.

Proponuję, aby porządek obrad pierwszego posiedzenia komisji obejmował tylko ten jeden punkt: wybór kandydata na przewodniczącego komisji.

Czy ktoś z państwa chciałby zabrać głos w sprawie porządku obrad pierwszego posiedzenia komisji? Rozumiem, że nie ma uwag do porządku obrad.

Wobec braku zastrzeżeń do porządku obrad posiedzenia komisji stwierdzam, że komisja zatwierdziła porządek obrad.

Informuję państwa senatorów, że zgodnie z art. 53 ust. 6 i 7 Regulaminu Senatu głosowanie w sprawach personalnych jest tajne i odbywa się przy użyciu opieczętowanych kart do głosowania.

Zgodnie z art. 62 ust. 1 Regulaminu Senatu uchwały komisji zapadają większością głosów, przy obecności co najmniej 1/3 członków komisji. Komisja została powołana w składzie dziesięciu senatorów, a zatem, aby mogła podejmować uchwały, musiałoby być obecnych co najmniej czterech senatorów. Zgodnie z listą obecności ten warunek został spełniony. Stwierdzam, że w posiedzeniu bierze udział wymagana liczba senatorów.

W związku z tym proszę o zgłaszanie kandydatów na przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego.

Bardzo proszę, Panie Senatorze.

Senator Jerzy Adamski:

Pani Marszałek! Szanowni Państwo!

Zgłaszam kandydaturę Wiesława Pietrzaka, senatora dwóch kadencji, absolwenta Oficerskiej Szkoły Artylerii w Toruniu oraz Akademii Sztabu Generalnego w Rembertowie. Ma trzydzieści pięć lat służby - nie wiem, czy tak długo można służyć w wojsku - na różnych stanowiskach liniowych i sztabowych, między innymi na stanowisku dowódcy brygady artylerii, gdzie byliśmy w czasie poprzedniej kadencji z wizytą u pana senatora. Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego, dowódca polskiej jednostki na Wzgórzach Golan, radny, przewodniczący Rady Miasta w Węgorzewie w latach 1994-1998¼

(Głos z sali: Były radny.)

Były radny, członek Komisji Obrony Narodowej w poprzedniej kadencji Senatu.

Wicemarszałek Jolanta Danielak:

Dziękuję bardzo.

Czy są inne kandydatury?

(Senator Jerzy Adamski: Proponujemy zamknąć listę kandydatów.)

Dziękuję.

Czy pan senator Wiesław Pietrzak wyraża zgodę na kandydowanie?

Senator Wiesław Pietrzak:

Tak.

Wicemarszałek Jolanta Danielak:

Dziękuję serdecznie.

Stwierdzam, że została zgłoszona kandydatura pana senatora Wiesława Pietrzaka na przewodniczącego komisji.

Chciałabym, żeby ze składu komisji powołać zespół senatorów, który zajmie się przeprowadzeniem głosowania. Przystąpimy bowiem do głosowania nad wyborem kandydata na przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego.

Bardzo proszę, czy zgłasza się ktoś z własnej inicjatywy? Potrzebujemy trzech senatorów do komisji, która przeprowadzi głosowanie.

(Senator Lesław Podkański: Dwóch senatorów już jest i pani senator trzecia.)

Świetnie, wobec tego pani senator Maria Berny, pan senator Henryk Stokłosa i pan senator Lesław Podkański będą stanowili skład komisji odpowiedzialnej za przeprowadzenie głosowania.

Ogłaszam pięć minut przerwy. Przygotujemy w tym czasie karty do głosowania.

(Przerwa w obradach)

Wicemarszałek Jolanta Danielak:

Bardzo proszę o rozdanie kart do głosowania.

Chciałabym jednocześnie przypomnieć, że też jestem członkiem tej komisji. Niech mi będzie wolno zagłosować.

Pozwólcie państwo, że dopełnię formalności i odczytam, że na każdej karcie do głosowania znajdują się kratki dające trzy możliwości głosowania: "za", "przeciw" i "wstrzymuję się". Karty do głosowania będą ważne, jeżeli senator postawił znak "x" w kratce "za" przy co najmniej jednym kandydacie i przy nazwisku danego kandydata postawił co najwyżej jeden znak "x".

Czy wszyscy senatorowie głosowali?

(Głos z sali: To znaczy wszyscy obecni senatorowie, bo nie wszyscy są obecni.)

Czy wszyscy obecni senatorowie głosowali? Dziękuję bardzo.

Bardzo proszę komisję o obliczenie głosów.

(Senator Lesław Podkański: Komisja jest gotowa, protokół podpisany.)

Dziękuję bardzo. Proszę o protokół.

Panie i Panowie Senatorowie! Odczytuję protokół głosowania tajnego.

W głosowaniu tajnym nad wyborem senatora Wiesława Pietrzaka na kandydata na przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego oddano głosów 8, głosów nieważnych nie było. Powołani przez marszałka Senatu do przeprowadzenia głosowania tajnego senatorowie: Maria Berny, Henryk Stokłosa i Lesław Podkański, stwierdzają, że za wyborem senatora Wiesław Pietrzaka głosowało 8 senatorów, głosów przeciwko i wstrzymujących się nie było.

W związku z wynikami głosowania stwierdzamy, że senator Wiesław Pietrzak został kandydatem na przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego. (Oklaski)

Gratuluję, Panie Senatorze.

(Głos z sali: Wszyscy gratulują.)

Senator Wiesław Pietrzak:

Dziękuję.

Wicemarszałek Jolanta Danielak:

Czy ktoś z państwa chciałby jeszcze zabrać głos?

(Senator Wiesław Pietrzak: A ja też mogę?)

Pozwólcie państwo, że jeszcze odczytam, iż w związku z brzmieniem protokołu stwierdzam, że pan senator Wiesław Pietrzak uzyskał wymaganą większość głosów i został kandydatem na przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego.

Serdecznie gratuluję panu senatorowi.

Czy pan senator kandydat na przewodniczącego komisji chciałby zabrać głos?

(Senator Wiesław Pietrzak: Tak jest, Pani Marszałek.)

Bardzo proszę, Panie Senatorze.

Senator Wiesław Pietrzak:

Pani Marszałek! Szanowni Państwo Senatorowie!

Serdecznie dziękuję za obdarzenie mnie zaufaniem. Myślę, że Senat również to zrobi, a jeżeli taki będzie jego wyrok, postaram się sprawnie kierować komisją.

Zdaję sobie sprawę z tego, że w obecnej kadencji ta komisja będzie miała większe kompetencje niż poprzednio, bo dochodzi cały człon bezpieczeństwa publicznego. I jeżeli mam tutaj powiedzieć jedno zdanie, to chciałbym, żeby ta komisja zajmowała się nie tylko stanowieniem czy poprawianiem prawa, lecz także była aktywna na zewnątrz, pracując na rzecz bezpieczeństwa publicznego.

Wiem, że państwo senatorowie macie również własne przemyślenia. Będziemy wymieniać się doświadczeniami i mam nadzieję, że ta komisja wniesie namacalny wkład w bezpieczeństwo, przez te cztery lata dołoży również swoją cegiełkę. Serdecznie dziękuję.

Co do ukonstytuowania, to jeżeli nie będzie żadnych przeszkód, będzie przed następnym, najbliższym posiedzeniem Senatu, ale o tym zostaniecie państwo powiadomieni. Dziękuję bardzo.

Wicemarszałek Jolanta Danielak:

Dziękuję bardzo, Panie Senatorze.

Czy ktoś z państwa chciałby jeszcze zabrać głos?

Szanowni Państwo, stwierdzam, że wyczerpaliśmy porządek obrad pierwszego posiedzenia komisji.

Proszę jednak pozostać na miejscu, bo chciałabym, aby ktoś spośród państwa był uprzejmy zarekomendować przewodniczącego komisji podczas obrad plenarnych. Ze względu na to, że pan senator Adamski opuścił nas w tym momencie, czy ktoś z państwa mógłby przedstawić tę kandydaturę?

Czy pani Maria Berny wyraża zgodę? Tak.

Bardzo proszę o odnotowanie nazwiska pani senator.

Stwierdzam, że wyczerpaliśmy porządek obrad pierwszego posiedzenia komisji.

Zgodnie z art. 66 Regulaminu Senatu zostanie sporządzony protokół i zapis stenograficzny tego posiedzenia komisji. Protokół będzie udostępniony w sekretariacie komisji, w pokoju nr 267. Członkowie komisji mogą zgłosić zastrzeżenia do protokołu na najbliższym posiedzeniu komisji, po udostępnieniu tego protokołu. O przyjęciu lub odrzuceniu zastrzeżeń decyduje komisja. Protokół, do którego nie wniesiono zastrzeżeń, uważa się za przyjęty. Protokół zostanie podpisany przez prowadzącego obrady.

Zamykam pierwsze posiedzenie Komisji Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego. Dziękuję bardzo.

(Koniec posiedzenia o godzinie 9 minut 51)

Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.