14 lipca 2005 r.

Senatorowie z Komisji Nauki, Edukacji i Sportu zebrali się na swym posiedzeniu w celu rozpatrzenia ustawy o sporcie kwalifikowanym.

Ustawę, którą uchwalono z przedłożenia rządowego, rekomendował wiceminister edukacji narodowej i sportu Jerzy Ciszewski. Wysłuchano także opinii głównego doradcy premiera ds. sportu Wiesława Wilczyńskiego. Zapoznano się z uwagami Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

W ustawie określono zasady prowadzenia działalności w zakresie sportu kwalifikowanego, zasady uczestnictwa we współzawodnictwie sportowym, a także zadania organów administracji rządowej, jednostek samorządu terytorialnego oraz innych podmiotów w zakresie organizacji uprawiania sportu kwalifikowanego i współzawodnictwa sportowego. W projekcie ustawy odchodzi się od dotychczas stosowanego podziału na sport amatorski, wyczynowy i profesjonalny, określając udział we współzawodnictwie sportowym jako sport kwalifikowany. Propozycje zawarte w projekcie zmierzają m. in. do otwarcia możliwości finansowania sportu kwalifikowanego przez podmioty gospodarcze.

W głosowaniu Komisja Nauki, Edukacji i Sportu postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 16 poprawek do rozpatrywanej ustawy sejmowej. Ustalono, że proponowane zmiany zarekomenduje Izbie senator Jerzy Smorawiński.

W drugim punkcie porządku dziennego rozpatrzono ustawę o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej.

W imieniu rządu ustawę przedstawił wiceminister gospodarki i pracy Krzysztof Krystowski. Na posiedzeniu obecni byli także przedstawiciele Ministerstwa Finansów i Rady Głównej Jednostek Badawczo-Rozwojowych. Wysłuchano także uwag senackiego biura legislacyjnego

Ustawa, uchwalona z przedłożenia rządowego, zakłada rozwój prywatnego sektora badawczo-rozwojowego, poprawę efektywności wdrażania polityki innowacyjnej na poziomie krajowym i regionalnym, wzrost efektywności wykorzystania środków publicznych przeznaczonych na działalność innowacyjną, a także zwiększenie zainteresowania działalnością innowacyjną podmiotów sektora prywatnego wyrażone wzrostem nakładów na działalność badawczo-rozwojową.

W głosowaniu Komisja Nauki, Edukacji i Sportu opowiedziała się za wprowadzeniem zmian do ustawy sejmowej. Ich przyjęcie zarekomenduje w imieniu komisji senator Marian Żenkiewicz.