Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.

Zapis stenograficzny (1461) ze wspólnego posiedzenia

Komisji Nauki, Edukacji i Sportu (120.)

oraz Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia (178.)

w dniu 29 września 2004 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 69. posiedzeniu Senatu w dniu 29 września 2004 r. do ustawy o włączeniu Akademii Medycznej im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy do Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (druk nr 790Z)

(Początek posiedzenia o godzinie 13 minut 30)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Komisji Nauki, Edukacji i Sportu Marian Żenkiewicz)

Przewodniczący Marian Żenkiewicz:

Szanowni Państwo!

Otwieram kolejne posiedzenie obu senackich komisji.

Przedmiotem posiedzenia są poprawki wniesione w trakcie dyskusji do ustawy o włączeniu Akademii Medycznej im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy do Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Poprawek tych, jak państwo widzicie, mamy cztery i wszystkie są poprawkami szczegółowymi.

Chcę na naszym posiedzeniu serdecznie powitać te osoby, które już witaliśmy, a mianowicie pana ministra, państwa rektorów, koleżanki i kolegów z bratniej komisji senackiej, komisji zdrowia.

Myślę, że moje przewodniczenie temu posiedzeniu wynika z tego, że pani senator Krystyna Sienkiewicz była łaskawa upoważnić mnie do tego, co zresztą przyjąłem z pełną satysfakcją.

Szanowni Państwo!

Chcę na początku zapytać, czy są jeszcze jakieś nowe argumenty w sprawie dyskutowanych poprawek? Bo jeśli nie ma nowych argumentów, to proponuję, żebyśmy przystąpili do przegłosowania tych poprawek, chyba że wnioskodawcy chcą jeszcze wnieść dodatkowe uzasadnienia, które nie padły w trakcie dyskusji senackiej.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Nie widzę chętnych wśród wnioskodawców, ale ponieważ na tym etapie zgłasza się pani rektor, więc bardzo proszę.

Rektor Miścicka-Śliwka.

Rektor Akademii Medycznej imienia Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Danuta Miścicka-Śliwka:

Ja tylko chciałabym odpowiedzieć na pytanie, które padło na posiedzeniu plenarnym, a na które wówczas nie potrafiłam odpowiedzieć, mianowicie ile osób urodzonych w Toruniu jest członkami senatu Akademii Medycznej. Odpowiadam, że na trzydzieści cztery osoby jest trzech toruniaków, bo to sprawdziłam.

Przewodniczący Marian Żenkiewicz:

Aha, dziękuję.

Pani Rektor, dziękujemy pani za tę odpowiedź, aczkolwiek nie była pani zobowiązana do aż tak ścisłego wyjaśnienia.

Jeżeli nie ma innych głosów...

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Biuro Legislacyjne, proszę bardzo.

Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Maciej Telec:

Dziękuję bardzo.

Chcę tylko zwrócić uwagę na poprawką trzecią, która mówi o skreśleniu art. 7. Otóż w tym przypadku pojawia się pewna wątpliwość, czy usunięcie art. 7 nie wywoła skutków odmiennych od zamierzonych, ponieważ jest taka ogólna zasada, że z braku odmiennej regulacji przepisy prawne obowiązują od dnia wejścia w życie. W tym przypadku oznaczałoby to, że po skreśleniu art. 7 rekrutacja na pierwszy rok studiów w roku akademickim 2004-2005 na kierunki prowadzone dotychczas przez akademię medyczną, powinna się odbywać na zasadach obowiązujących na uniwersytecie toruńskim.

I gdyby się zdarzyły jakieś jednostkowe przypadki przyjmowania na pierwszy rok studiów medycznych już po wejściu w życie tej ustawy, na przykład w trybie odwoławczym, wówczas trzeba by stosować wobec studentów pierwszego roku różne zasady. Byłoby tak, ponieważ inne zasady obowiązywały przyjętych w normalnym trybie przed wakacjami, a inne przyjętych po dacie wejścia w życie tej ustawy. Ponadto mogłoby się okazać, że zasady rekrutacji obowiązujące na uniwersytecie nie mogą być stosowane do rekrutacji na studia medyczne. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Marian Żenkiewicz:

Dziękuję bardzo.

Rozumiem pana wątpliwości, ale niezależnie od tego, jak je za chwilę rozstrzygniemy, to jak dobrze rozumiem, art. 7 i tak nie może zostać w tym brzmieniu, a to dlatego, że przyjmowanie na pierwszy rok studiów na kierunki prowadzone przez akademię już się odbyło. Ale prosiłbym o bliższe wyjaśnienie tych wątpliwości przez panią rektor.

Rektor Akademii Medycznej imienia Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Danuta Miścicka-Śliwka:

Szanowni Państwo!

W zasadzie główna rekrutacja się zakończyła. Ale my nie mamy jeszcze jasności co do tego, czy przypadkiem od drugiego semestru nie będziemy chcieli wprowadzić rozszerzonej rekrutacji na tak zwane studia pomostowe, finansowane przez Unię Europejską w zakresie dokształcania pielęgniarek. Jest to taki czterosemestralny skrócony system kształcenia. Gdybyśmy doszli do wniosku z ministerstwem, że należy jeszcze od drugiego semestru takie studia u nas uruchomić, to oczywiście byłaby to pewna jakaś przeszkoda, bo Uniwersytet Mikołaja Kopernika nie ma regulacji w tej sprawie, jeśli chodzi o rekrutację i musiałby je na nowo przyjąć.

Tak więc wydaje mi się, że bez większej szkody ten artykuł mógłby po prostu zostać.

Przewodniczący Marian Żenkiewicz:

Tak, ale ja rozumiem to w ten sposób, że z punku widzenia logiki ten artykuł mówi o czymś, co się stało, a w rzeczywistości to ma się dopiero stać, a to są dwie wykluczające się sprawy. A więc ja proponuję, żeby pani rektor odpowiedziała na pytanie, czy to ewentualne przyjmowanie na drugi semestr na studia, które zaczęłyby się od 1 lutego, jak dobrze rozumiem, wymagałoby jakichś odrębnych regulacji?

Rektor Akademii Medycznej imienia Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Danuta Miścicka-Śliwka:

Na pewno nie ma takich regulacji na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, ale rozumiem, że senat może uchwalić te zasady rekrutacji w każdej chwili...

(Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu Jan Kopcewicz: Myślę, że w każdej chwili możemy wprowadzić taką regulację i dlatego możemy to skreślić bez kłopotu.)

Tak więc nie ma problemu.

Przewodniczący Marian Żenkiewicz:

Czyli ja rozumiem tak, że jeżeli skreślimy art. 7, czyli pójdziemy po myśli poprawki pana senatora Smorawińskiego i pozostałych senatorów, Cybulskiego i Wittbrodta, to wówczas - jeżeli zaistnieje taka potrzeba - państwo dokonacie wewnętrznie nowego uregulowania, przy czym jest to wystarczający okres, żeby to uregulowanie weszło w życie. Tak?

(Rektor Akademii Medycznej imienia Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Danuta Miścicka-Śliwka: Tak.)

Z tym że wówczas rekrutacja na Uniwersytet Mikołaja Kopernika będzie się odbywała już według regulaminu odrębnie określonego przez ten uniwersytet.

(Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu Jan Kopcewicz: I senat zatwierdzi go w każdej chwili.)

Jasne.

Czy ma pan wątpliwości, Panie Mecenasie?

(Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Maciej Telec: Tylko jeszcze jedno zdanie.)

Tak, słuchamy.

Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Maciej Telec:

Moja wątpliwość dotyczyłaby czegoś innego. Zastanawiam się, czy rekrutacja na pierwszy semestr roku akademickiego 2004-2005 już została zakończona i czy nie będzie takich przypadków...

(Rozmowy na sali)

(Przewodniczący Marian Żenkiewicz: Czy państwo możecie...)

...że jacyś pojedynczy studenci będą przyjmowani na ten rok akademicki z odwołania. W takiej sytuacji mogłoby się okazać, że generalnie...

(Rektor Akademii Medycznej imienia Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Danuta Miścicka-Śliwka: Przyjmowanie odwołań już zakończyliśmy.)

(Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu Jan Kopcewicz Jest to już zakończony proces.)

Przewodniczący Marian Żenkiewicz:

Czyli cała procedura przyjmowania łącznie z procedurą odwoławczą jest zakończona, czyli w tym momencie nie ma przeszkód formalnych, żeby skreślić art. 7 zgodnie z poprawką pana senatora, tak? Dobrze.

Czy są jeszcze jakieś pytania w tej sprawie? Jeśli nie ma, to przystępujemy do głosowania.

Proszę państwa, zaczniemy od głosowania wniosku najdalej idącego, wniosku złożonego przez panią senator Szyszkowską, Kempkę i pana senatora Cybulskiego. Jest to wniosek o odrzucenie ustawy.

Kto z pań i panów senatorów jest za wnioskiem o odrzucenie ustawy, zechce podnieść rękę. (0)

Nie ma nikogo za.

Kto jest przeciwny? (15)

Kto się wstrzymał od głosu? (1)

Jedna osoba.

1 osoba wstrzymała się od głosu, wniosek o odrzucenie ustawy został odrzucony.

Wniosek drugi, wniosek komisji zdrowia i komisji nauki, o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Kto z pań i panów senatorów jest za przyjęciem ustawy bez poprawek, zechce podnieść rękę. (1)

Jeden senator.

Kto jest przeciwny? (14)

Kto się wstrzymał od głosu? (1)

1 osoba wstrzymała się od głosu, 1 osoba była przeciw, a więc wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek został odrzucony.

Przystępujemy zatem do przegłosowania poprawek do ustawy.

(Rozmowy na sali)

Zwracam uwagę, że zgodnie z treścią druku senackiego, poprawki pierwszą i czwartą należy głosować łącznie. Poprawki te datę 1 października zastępują słowami "wejścia w życie ustawy", czyli usuwają problem, o którym...

Kto z pań i panów senatorów jest za przyjęciem tych dwóch poprawek, zechce podnieść rękę. (17)

Siedemnaście za.

Kto jest przeciwny? (0)

Nikt.

Kto się wstrzymał od głosu? (0)

Też nikt.

Te dwie poprawki zostały przyjęte jednogłośnie.

Poprawka druga dotyczy skreślenia słowa "i środki". Ta sprawa była dyskutowana na posiedzeniu Komisji Nauki, Edukacji i Sportu. Nie wiem, czy o niej dyskutowała komisja zdrowia. W każdym razie chodziło o to, że słowo "środki" nie występuje w artykułach, do których jest odwołanie - tam występuje tylko wyraz "dotacja".

Czy pan mecenas chce do tego coś dodać?

Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Maciej Telec

Dziękuję bardzo.

W tym przypadku chodzi tylko o dostosowanie przepisu odsyłającego do treści przepisu, do którego następuje odesłanie.

Przewodniczący Marian Żenkiewicz:

Jasne. Dziękuję bardzo.

Czy są pytania w tej sprawie?

Nie ma.

Kto z pań i panów senatorów jest za przyjęciem poprawki drugiej, zechce podnieść rękę. (17)

Dziękuję.

Kto się wstrzymał od głosu? (1)

Jeden senator wstrzymał się od głosu.

Kto jest przeciwny? (0)

Nikt.

1 senator wstrzymał się od głosu, poprawka przeszła.

I przechodzimy wreszcie do poprawki trzeciej, która była już przedmiotem naszej dyskusji.

Kto z pań i panów senatorów jest za przyjęciem poprawki trzeciej, a więc jest za skreśleniem art. 7, zechce podnieść rękę. (18)

Dziękuję bardzo.

Wszyscy są za tą poprawką, a więc poprawka uzyskała akceptację połączonych komisji.

Pozostaje teraz...

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Nie, nad całością już nie głosujemy. Pozostaje jeszcze wyznaczenie sprawozdawcy komisji.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Proszę bardzo.

Senator Krystyna Sienkiewicz:

Chcę zaproponować, aby sprawozdawcą połączonych komisji był przewodniczący komisji edukacji, nauki itd., jak się ona nazywa..., pan senator...

(Głos z sali: I sportu.)

Tak, i sportu, senator Marian Żenkiewicz.

Przewodniczący Marian Żenkiewicz:

Dziękuję bardzo.

Pan senator Smorawiński też podnosił rękę, prawdopodobnie ma...

(Senator Jerzy Smorawiński: Ja popieram ten wniosek.)

Dziękuję bardzo.

(Rozmowy na sali)

Dziękuję bardzo państwu, dziękuję zaproszonym gościom.

W związku z tym będę reprezentował obie komisje. Dziękuję bardzo.

(Koniec posiedzenia o godzinie 13 minut 41)

Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.


Kancelaria Senatu
Opracowanie: Magdalena Marczewska
Publikacja: Biuro Prac Senackich, Dział Stenogramów