Uwaga!
Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.
Zapis stenograficzny (1206) ze wspólnego posiedzenia
Komisji Nauki, Edukacji i Sportu (92.),
Komisji Ustawodawstwa i Praworządności (176.)
oraz Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia (148.)
w dniu 18 marca 2004 r.
Porządek obrad
1. Pierwsze czytanie projektu ustawy o utworzeniu Krajowej Rady do spraw Bioetyki (cd.).
(Początek posiedzenia o godzinie 9 minut 05)
(Posiedzeniu przewodniczy przewodnicząca Komisji Ustawodawstwa i Praworządności Teresa Lisz
cz)Przewodnicząca Teresa Liszcz:
Otwieram wspólne posiedzenie aż trzech komisji: Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia, Komisji Nauki, Edukacji i Sportu oraz Komisji Ustawodawstwa i Praworządności.
Mam nadzieję, że to jeszcze nie jest ostatnie posiedzenie komisji w takiej konfiguracji, bo, jak słyszę, na wiosnę szykują się zmiany.
Bardzo wiosennie i serdecznie witam wszystkich państwa i przypomnę, na czym stanęliśmy przed dosyć długą przerwą. Przerwaliśmy nie tylko z powodów organizacyjnych, lecz także dlatego, że nie było jasności, przy jakim organie państwowym ma być usytuowana Krajowa Rada do spraw Bioetyki, którą mamy się właśnie zajmować.
Zgodnie z upoważnieniem czy zobowiązaniem ze strony państwa wystąpiłam do Kancelarii Prezydenta z prośbą o zajęcie stanowiska co do tego, żeby mogła ona funkcjonować przy prezydencie. Kancelaria uchyliła się od odpowiedzi. Wielokrotnie monitowałam, rozmawiałam z dyrektorem biura prawnego, który miałby o tym zadecydować wspólnie z panią minister Szymanek i zasugerować coś prezydentowi. Wyraźnie nie mieli ochoty się zdeklarować. Wcześniej, z tego, co wiem, odmówili. Uważam, że w tej sytuacji nie wypada nam proponować, żeby rada była umiejscowiona przy prezydencie, skoro nie ma akceptacji ze strony jego kancelarii. Oczywiście w projekcie ustawy możemy napisać wszystko, ale sądzę, że to po prostu nie wypada. Nie wiem, jakie jest państwa zdanie. Sądzę, że pozostaje usytuowanie, które jest zaproponowane w ustawie.
Wznawiam przerwaną dyskusję.
Chciałybyśmy, żeby już dzisiaj zająć stanowisko w tej sprawie, żeby prze
dstawić je na plenarnym posiedzeniu Senatu. Nie ma już chyba dalszych przeszkód.Kto z państwa pragnąłby zabrać głos?
Bardzo proszę, pani...
Senator Alicja Stradomska:
Pani Przewodnicząca!
Było już tyle posiedzeń komisji, przedyskutowaliśmy to naprawdę na wszystkie strony. W momencie kiedy przychodzi ktoś nowy do komisji, zaczyna się ta sama dyskusja, czyli problem zawsze będzie występował. Trzeba to już dzisiaj zakończyć, aby mogła powstać Krajowa Rada do spraw Bioety
ki, tym bardziej że wiem z rozmów z osobami, które zajmują się bioetyką i związanymi z nią problemami, że właśnie taka rada opiniotwórcza jest im bardzo potrzebna.W przyszłym tygodniu, w piątek i w sobotę, również odbywa się konfere
ncja. Na konferencji będzie przeprowadzona dyskusja na temat zaleceń międzynarodowych dotyczących bioetyki, eksperymentów medycznych w świetle prawa i norm etycznych, a także dyrektyw Unii Europejskiej dotyczących zarówno spraw klinicznych, jak i spraw bioetyki. Konferencja jest również po to, żeby wypracować stanowisko i aby było ono również nam, w Senacie, pomocne, aby dowodziło, że rada jest jednak naprawdę bardzo potrzebna.To tyle. Proszę po prosu o przegłosowanie tego i zakończenie dyskusji, chyba że ktoś ma jeszcze jakieś uwagi i chciałby wnieść je do ustawy.
Przewodnicząca Teresa Liszcz:
Przypomnę państwu jeszcze, że w trakcie poprzedniego posiedzenia na ten temat przyjęliśmy kilka zgłoszonych poprawek. Były to następujące poprawki: poprawka dotycząca zmiany tytułu: ustawa
o Krajowej Radzie do spraw Bioetyki, poprawka senatora Balickiego dotycząca skreślenia w art. 2 pktu 3... Czy mają państwo tekst przed sobą?(
Głos z sali: Tak.)Czwarta poprawka dotyczyła skreślenia w pkcie 5 czy w art. 2 wyrazów: "udzielanie pomocy", następna zastąpienia słowa "współdziałanie" słowem "współpraca", a kolejna zastąpienia "nieskazitelnego charakteru" "nienaganną postawą etyczną". Dwie następne poprawki nie zostały już przyjęte.
Czy ktoś z państwa ma jeszcze propozycje poprawek, które należałoby przegłosować?
(
Wypowiedź poza mikrofonem)W takim razie chyba mogę już poddać pod głosowanie przyjęcie całości z poprawkami, które wcześniej zaproponowaliśmy, czyli zgodnie z treścią naszego sprawozdania.
Kto z państwa jest za przyjęciem projektu ustawy wraz z wcześniej prz
egłosowanymi poprawkami, proszę podnieść rękę. (29)Dziękuję.
Czy ktoś jest przeciw? (0)
Czy ktoś z państwa wstrzymał się od głosu? (0)
Nie.
Jednomyślnie proponujemy przyjęcie projektu wraz z zaproponowanymi poprawkami.
Senatorem spraw
ozdawcą...Senator Krystyna Sienkiewicz:
Chciałabym zgłosić panią senator Alicję Stradomską, która przygotow
ywała projekt ustawy.Przewodnicząca Teresa Liszcz:
Czy są inne propozycje?
Rozumiem, że nie.
Pani senator się zgadza, zatem dziękujemy.
Możemy już rozwiązać posiedzenie.
Czy mamy jeszcze coś wspólnie do omówienia?
Senator Krystyna Sienkiewicz:
Nie, natomiast bardzo proszę senatorów z senackiej Komisji Polityki Sp
ołecznej i Zdrowia o pozostanie. Zakończymy posiedzenie naszej komisji z Polanicy.Przewo
dnicząca Teresa Liszcz:Dziękuję bardzo.
Dziękuję wszystkim pozostałym państwu senatorom. Do widzenia.
(Koniec posiedzenia o godzinie 9 minut 10)
Uwaga!
Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.