10 grudnia 2004 r.
Na swym posiedzeniu senatorowie z Komisji Nauki, Edukacji i Sportu rozpatrywali ustawę o zmianie ustawy o szkolnictwie wyższym, ustawy o wyższych szkołach zawodowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw.
Komisja zapoznała się z opiniami o nowelizacji sejmowej zaprezentowanymi przez sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu oraz towarzyszących mu przedstawicieli resortu. Wysłuchała również szczegółowych uwag Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.
Rozpatrywana ustawa dokonuje zmian w ustawie o szkolnictwie wyższym, o wyższych szkołach zawodowych, w ustawie o pożyczkach i kredytach studenckich oraz w ustawie z 28 maja 2004 r. o zmianie ustawy o szkolnictwie wyższym, ustawy o wyższych szkołach zawodowych, ustawy o pożyczkach i kredytach studenckich oraz niektórych innych ustaw.
W rozpatrywanej nowelizacji umożliwiono m.in. prowadzenie zajęć dydaktycznych, sprawdzianów wiedzy lub umiejętności oraz egzaminów dyplomowych w języku obcym; dotyczy to również sprawdzianów wiedzy lub umiejętności w trakcie przyjęć na studia oraz przygotowywania prac dyplomowych. Uczelnie przyjmujące na studia osoby niebędące obywatelami polskimi zobowiązano do organizowania dla takich osób zajęć z języka polskiego. Rozszerzono katalog form pom
ocy materialnej dla studentów o stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych oraz wyeliminowanie przepisów dotyczących zwiększenia kwoty stypendium socjalnego w związku z ponoszeniem dodatkowych kosztów z tytułu niepełnosprawności. W ustawie wskazano, jakie dochody uwzględnia się przy ustalaniu wysokości dochodu uprawniającego studenta do ubiegania się o stypendium socjalne. Zmodyfikowano zasady ustalania miesięcznej wysokości dochodu na osobę w rodzinie studenta uprawniającej do ubiegania się o stypendium socjalne, w tym wskazano co należy rozumieć przez pojęcie "student samodzielny finansowo". W nowelizacji ujednolicono przepisy ustawy o wyższych szkołach zawodowych i ustawy o szkolnictwie wyższym w zakresie standardów nauczania. Ponadto dostosowano przepisy regulujące uprawnienia cudzoziemców do uzyskania zatrudnienia w charakterze nauczyciela akademickiego bez zgody lub zezwolenia właściwego organu zatrudnienia do aktualnie obowiązujących przepisów ustaw w zakresie powierzania cudzoziemcom pracy zarobkowej. Rozpatrywana ustawa sejmowa zobowiązuje także ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego do nadawania szkołom wyższym czterogwiazdkowych oznaczeń kodowych.W głosowaniu Komisja Nauki, Edukacji i Sportu opowiedziała się za zaproponowaniem Senatowi wprowadzenia do ustawy o zmianie ustawy o szkolnictwie wyższym, ustawy o wyższych szkołach zawodowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw18 poprawek, przede wszystkim o charakterze legislacyjnym. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wyb
rano senatora Witolda Gładkowskiego.