22 września 2004 r.
Podczas posiedzenia Komisji Nauki, Edukacji i Sportu rozpatrywano ustawę o wypowiedzeniu Porozumienia między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Węgierskiej Republiki Ludowej o wzajemnym uznawaniu równorzędności dokumentów o wykształceniu i stopniach naukowych, wydawanych w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Węgierskiej Republice Ludowej, podpisanego w Warszawie dnia 25 kwietnia 1980 r.
Senatorowie wysłuchali uzasadnienia potrzeby wypowiedzenia przedmiotowego porozumienia, które przedstawili wiceminister edukacji narodowej i sportu Adam Giersz oraz wicedyrektor Departamentu Prawno-Traktatowego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Piotr Ogonowski. Pozytywną opinię na temat ustawy sejmowej wyraziło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.
W głosowaniu Komisja Nauki, Edukacji i Sportu opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek rozpatrywanej ustawy sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senator Alicję Stradomską.
W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia rozpatrzono ustawę o wypowiedzeniu Porozumienia między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii o wzajemnym uznawaniu równorzędności świadectw szkolnych i dyplomów szkół wyższych, uzyskiw
anych w obu państwach, podpisanego w Belgradzie dnia 15 września 1978 r.Senatorowie zapoznali się z informacją dotyczącą potrzeby wypowiedzenia przedmiotowego porozumienia, którą przedstawili wiceminister A. Giersz i wicedyrektor P. Ogonowski. Do ustawy sejmowej żadnych uwag nie zgłosiło senackie biuro legislacyjne.
W głosowaniu senatorowie poparli rozpatrywaną ustawę i zaproponowali Izbie przyjęcie jej bez poprawek. Ustalono, że stanowisko komisji w tej sprawie zarekomenduje Izbie senator A. Stradomska.
Podczas posiedzenia Komisji Nauki, Edukacji i Sportu rozpatrywano także ustawę o włączeniu Akademii Medycznej im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy do Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W głosowaniu ustawa uzyskała akceptację komisji.
Senatorowie zapoznali się z pozytywnymi opiniami o ustawie sejmowej, które przedstawili wiceminister edukacji i sportu A. Giersz, przewodniczący Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego Jerzy Błażejowski oraz rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu J. Kopcewicz. Swoje uwagi zgłosiło biuro legislacyjne.
Zgodnie z ustawą akademia medyczna przestanie funkcjonować jako niezależna jednostka organizacyjna. Zostanie przekształcona w Collegium Medicum UMK w Toruniu. Przygotowania do połączenia uczelni trwały rok i rozpoczęły się jednomyślnym zaakceptowaniem fuzji przez senaty obu uczelni.
Podczas posiedzenia do przyjęcia ustawy sejmowej przekonywał rektor toruńskiego uniwersytetu prof. J. Kopcewicz. Jak stwierdził, akademia medyczna na fuzji nie straci, a zyskają obie uczelnie.
"Projekt ustawy przewiduje, że pracownicy akademii medycznej staną się pracownikami uniwersytetu, tylko że Collegium Medicum w Bydgoszczy. Ani jedna osoba, ani jeden aparat, nic z majątku akademii nie trafi z Bydgoszczy do Torunia" - zapewniał.
AM w Bydgoszczy jest najmłodszą i najmniejszą akademią medyczną w Polsce. Jest to uczelnia niepełnoprofilowa (nie ma na niej wydziału stomatologii), funkcjonują w niej trzy wydziały: lekarski, nauki o zdrowiu i farmaceutyczny.
"W pewnym momencie uczelnia ta zaczęła szukać strategicznego partnera dla swojego rozwoju. Dlatego zwrócili się do najbliższego, szerokoprofilowego uniwersytetu" - przypomniał prof. J. Kopcewicz.
W opinii rektora UMK, o wzmocnieniu AM w efekcie fuzji może zdecydować to, że toruński uniwersytet ma "silne nauki przyrodnicze, prawo, które zaczyna się specjalizować w medycynie sądowej, oraz ekonomię i zarządzanie, które także specjalizują się w kierunku zarządzania instytucjami ochrony zdrowia. Jest tu silna biotechnologia, chemia i biologia" - wyjaśniał. Jak stwierdził, właśnie eksperci z tych dziedzin mogą wzmocnić akademię medyczną.
Prof. J. Kopcewicz zapewniał również, że wejście w struktury UMK pozwoli bydgoskiej akademii medycznej nawiązać szerszą - niż była dotąd możliwa - współpracę zagraniczną, np. z uniwersytetem w Getyndze.
"Wiąże się to z możliwością ściągnięcia na AM zagranicznych profesorów czy możliwością robienia przez polskich studentów zagranicznych doktoratów i staży. Znam przynajmniej kilku profesorów, którzy przyjdą do Bydgoszczy, ale którzy wejdą jedynie w stabilną strukturę dużego uniwersytetu" - powiedział prof. J. Kopcewicz.
Ustalono, że przyjęcie bez poprawek ustawy o włączeniu Akademii Medycznej im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy do Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zar
ekomenduje Izbie senator Marian Żenkiewicz.Ponadto Komisja Nauki, Edukacji i Sportu rozpatrywała ustawę o zasadach finansowania nauki.
Senatorowie wysłuchali szczegółowych informacji i opinii o ustawie sejmowej, które przedstawili sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Informatyzacji Marek Bartosik, dyrektor Departamentu Finansów Społecznych w Ministerstwie Finansów Dariusz Atłas, przewodniczący Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego J. Błażejowski, a także przewodniczący Wydziału nauk Matematyczno-Fizyczno-
Chemicznych w Polskiej Akademii Nauk Henryk Szymczak. Ponadto uwagi szczegółowe zgłosiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.Rozpatrywaną ustawę Sejm uchwalił z przedłożenia rządowego. Jej podstawowym założeniem jest stworzenie podstaw organizacyjno-prawnych do kształtowania i realizacji polityki naukowej i naukowo-technicznej państwa, wspierającej rozwijanie gospodarki opartej na wiedzy oraz rozwój nauki. W tym celu wprowadzono szereg nowych rozwiązań.
W ustawie zniesiono m.in. Komitet Badań Naukowych, będący naczelnym organem administracji rządowej do spraw polityki naukowej i naukowo-technicznej państwa. W opinii rządu, ma to zapobiec sytuacji, w której decyzje o gospodarowaniu środkami finansowymi podejmuje KBN jako organ kolegialny, natomiast odpowi
edzialność za prawidłowe wydatkowanie tych środków spoczywa na przewodniczącym KBN, który jest równocześnie ministrem nauki. Wprowadzane rozwiązanie ma zagwarantować jednoznaczne określenie zakresu kompetencji i odpowiedzialności za podejmowane decyzje.Ponadto w ustawie określono zasady finansowania nauki ze środków ustalanych na ten cel w budżecie państwa, przewidując także możliwość dysponowania przez ministra nauki środkami, które pochodzą z innych źródeł niż budżet.
W głosowaniu Komisja Nauki, Edukacji i Sportu opowiedziała się za wprowadzeniem 3 poprawek do rozpatrywanej ustawy sejmowej. Zaproponowano m.in. zmianę vacatio legis ustawy z 6 na 3 miesiące. Ustalono, że wprowadzenie zaakceptowanych przez komisję zmian do ustawy o zasadach finansowania nauki zarekomenduje Izbie senator M. Żenkiewicz.