18 września 2003 r.

Senatorowie z Komisji Nauki, Edukacji i Sportu zebrali się w celu rozpatrzenia ustawy o zmianie ustawy o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych oraz o zmianie niektórych ustaw.

Rozpatrywana ustawa była projektem rządowym. Do reprezentowania stanowiska rządu w toku prac parlamentarnych upoważniony był minister edukacji narodowej i sportu, którego reprezentował sekretarz stanu w tym resorcie Franciszek Potulski. Na posiedzeniu obecna była także dyrektor Departamentu Prawnego w MENiS Joanna Rozwadowska.

Ustawa zawiera przepisy dostosowujące polskie prawodawstwo do prawa Unii Europejskiej, do Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2001/19/WE z 14 maja 2001 r., która zmienia dyrektywy Rady w sprawie ogólnego systemu uznawania kwalifikacji zawodowych oraz dyrektywy Rady dotyczące zawodów pielęgniarki odpowiedzialnej za opiekę ogólną, lekarza dentysty, lekarza weterynarii, położnej, architekta, farmaceuty i lekarza.

Ponadto ma ona na celu wyeliminowanie nieścisłości w ustawie nowelizowanej, które powstały wskutek nieprecyzyjnego tłumaczenia dyrektyw unijnych, uściślenie niektórych przepisów ustawy nowelizowanej w celu uniknięcia ewentualnych rozbieżności interpretacyjnych.

Dostosowanie przepisów krajowych do wymienionej dyrektywy polega na wprowadzeniu przepisów do ustawy nowelizowanej umożliwiających uznanie kształcenia regulowanego na trzecim poziomie kwalifikacji, w wypadku uznawania kwalifikacji na poziomie trzecim - pozwalających na odstąpienie od wymogu dwuletniego doświadczenia zawodowego pod warunkiem posiadania dokumentu potwierdzającego ukończenie kształcenia regulowanego, umożliwiających uznanie zdobytego przez wnioskodawcę doświadczenia zawodowego za wystarczające do wyrównania różnic programów kształcenia i szkolenia, pozwalających na uznawanie, w postępowaniu dotyczącym podjęcia wykonywania zawodu regulowanego, zaświadczeń o sytuacji finansowej wnioskodawcy wydawanych przez banki prowadzące działalność w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej, a także przepisów pozwalających na uznawanie umów ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zawieranych przez osoby wykonujące zawód regulowany z zakładem ubezpieczeń z innego niż Rzeczpospolita Polska państwa członkowskiego Unii Europejskiej.

Ponadto w nowelizacji rozstrzygnięto, że koszty odbywania stażu adaptacyjnego albo przeprowadzania testu umiejętności ponosi wnioskodawca. Sposób ustalania kosztów odbywania stażu adaptacyjnego oraz przeprowadzania testu umiejętności, a także tryb ponoszenia tych kosztów określą ministrowie kierujący działami administracji rządowej, właściwi w sprawach uznawania kwalifikacji w zawodach regulowanych należących do danego działu, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw szkolnictwa wyższego oraz ministrem właściwym do spraw oświaty i wychowania.

W głosowaniu, na wniosek senatora Kazimierza Drożdża, Komisja Nauki, Edukacji i Sportu postanowiła zarekomendować Senatowi przyjęcie bez poprawek ustawy o zmianie ustawy o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych oraz o zmianie niektórych ustaw. Ustalono, że sprawozdawcą komisji na posiedzeniu plenarnym Izby będzie senator Irena Kurzępa.