21 listopada 2002 r.
Podczas posiedzenia Komisji Nauki, Edukacji i Sportu opracowano wnioski z posiedzenia wyjazdowego komisji, które odbyło się w dniach 7 i 8 października br. w Bornem Sulinowie. W związku z tym komisja zwróciła się do minister edukacji narodowej i sportu Krystyny Łybackiej z pismem, w którym stwierdzono, że po zapoznaniu się z funkcjonowaniem szkół mniejszości ukraińskiej w Białym Borze komisja uznała, iż obecny system organizacyjny istniejących szkół trzech szczebli i internatu jest nieefektywny, ponieważ szkoły pozostają w zarządzie trzech szczebli samorządowych. W tych szkołach uczy się młodzież z obszaru przekraczającego znacznie obszar województwa zachodniopomorskiego. Bark wystarczających środków finansowych powoduje powstawanie długów, które mimo starań władz starostwa powiatowego w Szczecinku wynoszą obecnie około 250 tys. zł. Komisja zwróciła uwagę, że jest to jedyny znany jej fakt tak nieefektywnego układu organizacyjnego szkół mniejszości narodowych.
W związku z tym Komisja Nauki, Edukacji i Sportu zaapelowała o podjęcie przez ministra edukacji narodowej i sportu wspólnie z wojewodą zachodniopomorskim działań na rzecz oddłużenia tych szkół jako warunku realizacji wstępnych porozumień między starostą szczecineckim a marszałkiem województwa zachodniopomorskiego o podporządkowaniu jednemu podmiotowi samorządowemu zarządu nad projektowanym zespołem szkół.
W opinii komisji, konieczne jest także sfinalizowanie dotychczasowych porozumień organizacyjnych w celu ostatecznego połączenia w zespół szkół istniejących placówek pod jednym zarządem urzędu marszałkowskiego.
W drugiej części posiedzenia Komisji Nauki, Edukacji i Sportu przeprowadzono dyskusję nad problemami ustawy o zamówieniach publicznych.
W związku z nowymi ustaleniami poczynionymi przez senatora Adama Gierka z sekretarzem Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej Danutą Hübner komisja postanowiła wycofać swoją dotychczasową inicjatywę ustawodawczą w sprawie nowelizacji ustawy o zamówieniach publicznych i wnieść nową.
Jak stwierdzono w uzasadnieniu wniesionego do marszałka Senatu projektu, celem dotychczasowej ustawy było takie uregulowanie gospodarowania środkami publicznymi, które pozwoliłoby na racjonalne, zgodne z normami europejskimi ich wydatkowanie.
Doświadczenia wynikające z funkcjonowania tej ustawy w 2002 roku we wszystkich pionach nauki, tj. w jednostkach badawczo-rozwojowych, państwowym szkolnictwie wyższym oraz w Polskiej Akademii Nauk, doprowadziły do konkluzji, iż stosowane regulacje prawne zmuszają te trzy piony nauki do ogłaszania nadmiernej liczby przetargów, co wydatnie hamuje ich działalność.
Ponadto, w wypadku prowadzenia unikatowych badań, a także wytwarzania unikatowej aparatury, produkcji niektórych odczynników i rzadkich materiałów oraz realizacji specjalistycznych usług, przetargi są niemożliwe ze względu na ograniczoną liczbę firm tym się zajmujących, tajemnicę patentową (ochrona praw autorskich) i niekiedy wręcz zastrzeżenia zamawiającego co do trybu postępowania podczas realizacji zlecenia.
Intencją wnioskodawcy jest poprawa konkurencyjności wszystkich tych trzech pionów nauki w dziedzinie usług badawczo-rozwojowych oraz poprawienie jakości procesu edukacyjnego w wyższych szkołach państwowych, dostosowujących swą bazę laboratoryjno - dydaktyczną do standardów Unii Europejskiej.
Proponowane zmiany są w pełni zgodne z dyrektywami Unii Europejskiej, gdyż dolny próg, od którego obowiązywałyby przetargi w jednostkach badawczo-rozwojowych, państwowych szkołach wyższych oraz Polskiej Akademii Nauk na dostawy i usługi, wynosi 130 000 euro, tj. odpowiada progowi przyjętemu w krajach Unii. Ponadto nowelizacja odwołuje się do przepisów rozdziału 2, art. 16 i art. 18, tj. do zasady niedyskryminacji oraz zasady znoszenia preferencji krajowych.
W opinii wnioskodawców, omawiana nowelizacja ustawy o zamówieniach publicznych może przynieść liczne finansowe oszczędności administracyjnych jednostek ds. zamówień publicznych powołanych we wszystkich trzech pionach nauki.
Na zakończenie posiedzenia przewodniczący senator Marian Żenkiewicz zapowiedział podjęcie przez komisję prac nad rozpatrzeniem ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela. Dokonano także podziału między senatorów zadań podczas prac nad ustawą budżetową na 2003 rok.
Ponadto w związku z pismem wicemarszałka Ryszarda Jarzembowskiego komisja ustosunkowała się do propozycji senatora Gerada Czai odnośnie do znowelizowania ustawy o kulturze fizycznej w celu włączenia w jej zakres olimpijczyków z paraolimpiad. W wyniku dyskusji komisja nie udzieliła poparcie tej inicjatywie.