31 lipca 2002 r.
Odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Kultury i Środków Przekazu
oraz Komisji Nauki, Edukacji i Sportu, podczas którego rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o systemie oświaty.Senatorowie wysłuchali Maksymiliana Celedy i Ewy Kanowicz z Departamentu Edukacji i Dziedzictwa Narodowego w Ministerstwie Kultury. Zapoznano się także z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.
Wszystkie zmiany zawarte w noweli sejmowej dotyczą działania szkół artystycznych i w większości mają charakter porządkujący. W lipcu ubiegłego roku tzw. oświatową ustawą czyszczącą przekazano prowadzenie szkół artystycznych ministrowi kultury; wcześniej obowiązywało moratorium na przekazanie ich samorządom.
Wprowadzając zmiany, ustawodawca zapomniał jednak m.in. o działających przy szkołach artystycznych bursach i nie określił, kto ma dalej je prowadzić. Nowelizacja przyznała uprawnienia w tym zakresie ministrowi kultury.
Ponadto ministrowi kultury przyznano wpływ na wybór nauczycieli zatrudnianych w szkołach artystycznych (minister będzie decydował, czy w szkole artystycznej może uczyć osoba nie będąca nauczycielem - wcześniej takie prawo miał kurator oświaty) i czas trwania kadencji dyrektora szkoły artystycznej (dotychczas o tym również decydował kurator oświaty).
Zgodnie z nowelizacją minister kultury wyrażać ma też zgodę na prowadzenie niepublicznych szkół artystycznych. Ministerstwo Kultury zostało zobowiązane do prowadzenia ewidencji niepublicznych szkół artystycznych i nadawania im uprawnień szkół publicznych.
W opinii resortu kultury, nowelizacja ustawy o systemie oświaty nie powoduje żadnych skutków finansowych dla budżetu państwa.
W dyskusji senatorowie stwierdzali, że proponowane zmiany mają charakter porządkujący, usuwają istniejące niespójności i czynią ustawę o systemie oświaty bardziej czytelną.
W głosowaniu połączone komisje opowiedziały się za przyjęciem bez poprawek nowelizacji sejmowej. Na sprawozdawcę przyjętego stanowiska wybrano senator Irenę Kurzępę.