4 czerwca 2002 r.
Na swym posiedzeniu zebrała się
Komisja Nauki, Edukacji i Sportu. Senatorowie rozpatrywali ustawę o Polskiej Konfederacji Sportu.W posiedzeniu udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu: wiceminister Adam Giersz, dyrektor Departamentu Prawnego Joanna Rozwadowska oraz dyrektor Departamentu Kultury Fizycznej i Sportu Monika Maksymowicz, a także poseł sprawozdawca Tadeusz Tomaszewski.
Podczas posiedzenia wiceminister edukacji narodowej i sportu Adama Giersz zreferował szczegółowo założenia ustawy przyjętej przez Sejm. Poseł T. Tomaszewski zapoznał senatorów z tokiem prac sejmowych nad projektem wniesionym przez rząd. Uwagi zgłosiło także Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.
Rozpatrywana ustawa jest kolejnym aktem prawnym wprowadzającym zmiany w zarządzaniu polskim sportem. Wcześniejsze zmiany polegały na przekształceniu Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki w Urząd Kultury Fizycznej i Sportu, przeniesieniu działu "turystyka" do właściwości Ministra Gospodarki, utworzeniu odrębnego działu administracji rządowej kierowanego przez ministra właściwego do spraw kultury fizycznej i sportu oraz utworzeniu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu jako urzędu obsługującego również ministra właściwego do spraw kultury fizycznej i sportu.
Kolejne istotne zmiany zostały wprowadzone ustawą z 1 marca br. o zmianach w organizacji i funkcjonowaniu centralnych organów administracji rządowej i jednostek im podporządkowanych oraz o zmianie niektórych ustaw. Zmiany te mają wejść w życie 30 czerwca br. i będą polegały na likwidacji stanowiska prezesa Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu oraz obsługującego go urzędu. Ponadto do zakresu działania ministra właściwego do spraw kultury fizycznej i sportu 1 lipca br. przejdą zadania i kompetencj
e należące do prezesa UKFiS.Opiniowana ustawa jest w założeniu aktem prawnym, który w sposób kompleksowy będzie regulować kwestie związane z funkcjonowaniem, rozwojem i promocją sportu wyczynowego, w tym profesjonalnego. W myśl jej przepisów organem powołanym do realizacji tych celów będzie Polska Konfederacja Sportu, działająca jako państwowa osoba prawna, zaliczana do sektora finansów publicznych. Nadzór nad konfederacją będzie sprawował minister właściwy do spraw kultury fizycznej i sportu.
W ustawie sejmowej określono strukturę organów konfederacji (będą to prezes konfederacji i Rada Konfederacji). Prezes kieruje konfederacją i reprezentuje ją na zewnątrz. Będzie on powoływany i odwoływany przez ministra właściwego do spraw kultury fizycznej i sportu. Ustawa wyklucza możliwość zajmowania stanowiska prezesa przez członka zarządu lub organu kontroli wewnętrznej stowarzyszeń kultury fizycznej i związków sportowych oraz członka organów innych jednostek organizacyjnych realizujących zadania w zakresie kultury fizycznej i sportu.
Ustawa stanowi, że Rada Konfederacji będzie organem liczącym 35 członków, powoływanych przez ministra właściwego do spraw kultury fizycznej i sportu na 4-letnią kadencję. W skład rady będą wchodzili przedstawiciele, m.in. Polskiego Komitetu Olimpijskiego, polskich związków sportowych, związków stowarzyszeń kultury fizycznej o zasięgu ogólnokrajowym lub wojewódzkim, akademii wychowania fizycznego oraz Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie.
Opiniowana ustawa określa ponadto zasady gospodarki finansowej konfederacji, w tym rodzaje przychodów i prowadzonych funduszy, treść i rolę planu finansowego oraz sprawozdania z jego wykonania.
W wyniku dyskusji przewodnicząca obradom Komisji Nauki, Edukacji i Sportu senator Irena Kurzępa postanowiła zaproponować wprowadzenie do ustawy o Polskiej Konfederacji Sportu dwóch poprawek o charakterze legislacyjnym, zawartych w opinii Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.
W głosowaniu komisja poparła postulowane zmiany. Postanowiono, że sprawozdanie z prac komisji nad ustawą o Polskiej Konfederacji Sportu złoży Izbie senator Grzegorz Lato.