11 kwietnia 2002 r.
Na swym posiedzeniu Komisja Nauki, Edukacji i Sportu rozpatrzyła ustawę o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do podejmowania lub wykonywania niektórych działalności.
Podczas posiedzenia założenia przyjęte w ustawie sejmowej przedstawił wiceminister edukacji i sportu Tomasz Globan-Klas. Do jej zapisów ustosunkowało się także Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.
Rozpatrywana ustawa, będąca projektem rządowym, zmierza do dostosowania polskiego prawa do dyrektyw Unii Europejskiej dotyczących uznawania kwalifikacji nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej do podejmowania lub wykonywania niektórych rodzajów działalności. Ponadto wiąże się ona z uchwaloną 26 kwietnia 2001 r. ustawą o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych, mającą także ma wejść w życie, z jednym wyjątkiem, z dniem uzyskania przez Polskę członkostwa w UE.
Zakres podmiotowy ustawy tworzą obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej, którzy zamierzają wykonywać w Polsce działalność wymienioną w załączniku do ustawy. Postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji będzie wszczynane na wniosek zainteresowanego; na zakończenie tego postępowania wydaniem decyzji ustawa wyznacza termin nie dłuższy niż 4 miesiące od przedstawienia wszystkich dokumentów. Do postępowania stosuje się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego, chyba że przepisy opiniowanej ustawy stanowią inaczej. Decyzje w sprawie uznania kwalifikacji będą wydawane przez ministrów kierujących działem administracji rządowej.
Ustawa sejmowa określa szczegółowe wymagania niezbędne do uznania kwalifikacji wnioskodawcy, odnosząc je do rodzajów działalności z poszczególnych list z załącznika (jest ich 6). Ponadto przewiduje funkcję krajowego koordynatora w zakresie działalności objętej ustawą oraz obowiązek przekazywania - jemu lub, w razie jego niepowołania, ministrowi właściwemu do spraw gospodarki - okresowych informacji o zmianie wymagań dotyczących działalności oraz o podjętych decyzjach w sprawach uznania kwalifikacji. Omawiany akt prawny stanowi też o funkcjonowaniu ośrodka informacji właściwego do informowania o zasadach uznawania kwalifikacji do podejmowania lub wykonywania działalności określonej ustawą. Nie dłużej niż przez 3 lata od wejścia ustawy w życie zadania tego ośrodka będzie wykonywać Biuro Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej w Warszawie.
W głosowaniu Komisja Nauki i Edukacji postanowiła zgłosić poprawki do ustawy o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do podejmowania lub wykonywania niektórych działalności. Na sprawozdawcę wybrano senatora Witolda Gładkowskiego.