21 marca 2002 r.
Senatorowie z Komisji Nauki, Edukacji i Sportu przystąpili do wstępnej dyskusji nad projektem inicjatywy ustawodawczej dotyczącej korekty zapisów o finansach publicznych i innych odnoszących się do jednostek badawczo-rozwojowych. Założenia projektu przedstawił senator Adam Gierek. Projekt zakłada wyłączenie jednostek badawczo-rozwojowych z katalogu podmiotów zaliczanych do sektora finansów publicznych, a w konsekwencji zmianę ustawy o zamówieniach publicznych.
Jak stwierdzono, traktowanie jako środków publicznych przychodów jednostek badawczo-rozwojowych uzyskiwanych w ramach dotacji z budżetu państwa nie budzi wątpliwości i taki stan prawny obowiązywał przed nowelizacją ustawy o finansach publicznych przed 1 stycznia 2001 roku. Zdaniem autorów projektu, nie ma natomiast merytorycznego uzasadnienia, aby przepisami ustawy
o finansach publicznych obejmować przychody i wydatki jednostek badawczo-rozwojowych, wynikające z prowadzonej działalności naukowej i rozwojowej, realizowanych na zamówienia i finansowanych ze środków krajowych i zagranicznych podmiotów gospodarczych. Taką działalność jednostki te prowadzą na podstawie art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych. Zdaniem pomysłodawców, jednostki badawczo-rozwojowe mają ustrój analogiczny do organizacji przedsiębiorstw państwowych i jako takie znajdować się powinny poza sektorem finansów publicznych.
Podczas posiedzenia komisja zapoznała się z pozytywną opinią sekretarza stanu w Komitecie Badań Naukowych Marka Bartosika. Wysłuchano ponadto dyrektor J. Rozwadowskiej z MENiS oraz zapoznano się z uwagami Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu. Swoje uwagi zgłosiło ponadto Ministerstwo Finansów, które mimo negatywnej oceny proponowanych zapisów wyraziło chęć dalszej współpracy.
Komisja Nauki i Edukacji podjęła prace nad omawianym projektem w związku z wystąpieniami Rady Głównej Jednostek Badawczo-Rozwojowych, Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich oraz rzecznika praw obywatelskich.
Po wysłuchaniu zaproszonych gości i przeprowadzeniu dyskusji komisja postanowiła powołać zespół w składzie senatorowie Czesława Christowa i Ryszard Smorawiński, pod przewodnictwem senatora A. Gierka. Ponadto komisja zwróci się do MSWiA, któremu podlega Urząd Zamówień Publicznych, KBN, MENiS i MF oraz zainteresowanych środowisk o współpracę przy opracowywaniu projektu.