10 marca 2005 r.
W Muzeum Narodowym w Warszawie odbyło się posiedzenie Komisji Kultury i Środków Przekazu
.W posiedzeniu wzięli udział m.in.: Maciej Klimczak - podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Franciszek Cemka - dyrektor Departamentu Dziedzictwa Narodowego w Ministerstwie Kultury, Ferdynand Ruszczyc - dyrektor Muzeum Narodowego, Zina Jarmoszuk - zastępca dyrektora Narodowego Centrum Kultury, Małgorzata Winter z Działu Promocji Kultury Narodowego Centrum Kultury.
Stan realizacji programu "Znaki czasu" przedstawiła wicedyrektor Z. Jarmoszuk. Narodowy Program Kultury "Znaki czasu" powstał jako reakcja na wieloletnie zaniedbania w zakresie kolekcjonowania sztuki współczesnej w Polsce, które doprowadziły do zerwania dialogu społecznego oraz osłabienia kulturowej więzi międzypokoleniowej. Główną ideą programu jest przywrócenie i ożywienie relacji "współczesny artysta - jego dzieło - obywatel". Główne założenia programu to:
- stworzenie reprezentatywnej kolekcji sztuki współczesnej przy wykorzystaniu powstających kolekcji regionalnych,
- promocja polskiej sztuki współczesnej,
- przywrócenie tradycji mecenatu artystycznego,
- zaangażowanie wielu grup społecznych w działania na rzecz kultury i sztuki,
- uczynienie ze sztuki narzędzia dialogu społecznego i elementu rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.
Bardzo ważnym elementem programu jest także długofalowe działanie na rzecz przygotowania odbiorców kultury, a zwłaszcza sztuki współczesnej. Dlatego dbałość o wymiar edukacyjny i społeczny działań podejmowanych w programie będzie stale akcentowana.
Inicjatorem i krajowym koordynatorem programu jest Narodowe Centrum Kultury.
Wicedyrektor Z. Jarmoszuk przedstawiła powstałe w terenie ośrodki, które - wspierane finansowo przez lokalne samorządy - będą zajmować się realizacją programu.
Podczas dyskusji senatorowie zgłaszali m.in. zastrzeżenia co do sposobu finansowania ośrodków, wskazując, że samorządy nie mogą się podejmować tego zadania.
W dalszej części posiedzenia dyrekcja Muzeum Narodowego przedstawiła informację na temat zgromadzonych w magazynach muzeum zbiorów dzieł sztuki współczesnej.