Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.

Zapis stenograficzny (1587) z 81. posiedzenia

Komisji Kultury i Środków Przekazu

w dniu 14 grudnia 2004 r.

Porządek obrad

1. Wybór kandydata na przewodniczącego komisji.

2. Sprawy organizacyjne.

(Początek posiedzenia o godzinie 18 minut 33)

(Posiedzeniu przewodniczy zastępca przewodniczącego Dorota Kempka)

Zastępca Przewodniczącego Dorota Kempka:

Witam panie senator i panów senatorów, członków senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Na dzisiejszym posiedzeniu mamy rozpatrzyć praktycznie tylko jeden punkt: wybrać przewodniczącego naszej komisji. Posiedzenie senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu uważam za otwarte.

Szanowni Państwo!

Chciałabym prosić, żebyście państwo zgłosili kandydata na przewodniczącego naszej komisji. Proszę bardzo, jakie są propozycje?

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Pan Bogdan Podgórski zgłosił pana senatora Grzegorza Matuszaka. Jakie są inne kandydatury? Proszę bardzo, Panie Senatorze.

Senator Kazimierz Pawełek:

Ja zgłaszam panią senator Krystynę Doktorowicz.

Zastępca Przewodniczącego Dorota Kempka:

Czy są inne kandydatury?

(Głos z sali: Pani senator Dorota Kempka.)

Dziękuję bardzo. Przepraszam.

Teraz spytam każdej osoby zgłoszonej, czy wyraża zgodę na kandydowanie. Został zgłoszony pan Grzegorz Matuszak... Przepraszam, zacznę od pani Doktorowicz, kobiety. Czy pani senator wyraża zgodę?

(Senator Krystyna Doktorowicz: Tak, dziękuję bardzo.)

Czy pan senator Grzegorz Matuszak wyraża zgodę na kandydowanie?

(Senator Grzegorz Matuszak: Tak.)

Dziękuję bardzo.

Ja powtarzam to, co powiedziałam na poprzednim posiedzeniu senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Dziękuję bardzo pani senator Irenie Kurzępie za zgłoszenie mojej kandydatury. Nie wyrażam zgody na kandydowanie i myślę, że na poprzednim posiedzeniu to wytłumaczyłam.

(Głosy z sali: Pamiętamy.)

W związku z tym mamy zgłoszone dwie kandydatury na przewodniczącą, względnie przewodniczącego senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Czy są inne kandydatury?

(Głos z sali: Nie ma.)

Jeżeli nie ma, to proponuję wybór komisji skrutacyjnej, chyba że państwo chcą zadawać pytania kandydatom?

(Głos z sali: Nie.)

Nie. Dziękuję bardzo.

W związku z tym do komisji skrutacyjnej proponuję następujące osoby, jeżeli państwo wyrazicie zgodę: panią Wiesię Sadowską, pana Kazika Pawełka i pana Janka Szafrańca.

(Senator Kazimierz Kutz: Brawo, można eksportować taką komisję.)

Właśnie. Ja też myślę, że to jest wyjątkowy dobór składu komisji, ponad podziałami politycznymi.

Czy są inne propozycje do składu komisji skrutacyjnej? Nie ma.

Kto jest za tym, aby komisja skrutacyjna pracowała w takim składzie? (15)

Kto jest przeciw? (0)

Kto się wstrzymał od głosu? (0)

Dziękuję bardzo.

Bardzo proszę komisję skrutacyjną o przystąpienie do pracy, a pana Andrzeja Maresza o dostarczenie kartek do głosowania. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, głosowanie musi być tajne i w związku z tym pięć minutek przerwy na papierosa.

(Senator Kazimierz Kutz: Na agitację przedwyborczą.)

(Po przerwie)

Zastępca Przewodniczącego Dorota Kempka:

Szanowni Państwo!

Pan Andrzej Maresz rozdaje karteczki do głosowania.

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Czy mogę coś wyjaśnić? Na kartkach do głosowania...

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Panie Marszałku, bo nie będziemy wiedzieli, jak głosować.

(Senator Kazimierz Kutz: Ale ja wiem.)

No to dobrze. Na kartkach do głosowania są dwa nazwiska, na dole jest napisane jak należy głosować. Przy nazwisku osoby, na którą głosujemy, stawiamy krzyżyk. Ta osoba, która otrzyma największą ilość głosów, zostanie wybrana.

(Senator Kazimierz Kutz: A czy kandydaci mogą głosować na siebie?)

(Wypowiedzi w tle nagrania)

(Po przerwie)

Zastępca Przewodniczącego Dorota Kempka:

Szanowni Państwo, komisja skrutacyjna skończyła pracę.

Bardzo proszę przewodniczącego komisji skrutacyjnej o odczytanie protokołu.

Senator Kazimierz Pawełek:

Protokół komisji. Na kandydata na przewodniczącego komisji zgłoszono dwójkę senatorów: Krystynę Doktorowicz i Grzegorza Matuszaka. Oddano głosów ważnych dwanaście, głosów nieważnych zero. Komisja w składzie: Wiesława Sadowska, Jan Szafraniec, Kazimierz Pawełek - przewodniczący stwierdza, że za wyborem senator Krystyny Doktorowicz oddano cztery ważne głosy, a jeden senator wstrzymał się od głosu. Za wyborem Grzegorza Matuszaka głosowało sześciu senatorów, jeden senator wstrzymał się od głosu. Komisja stwierdza, że senator Grzegorz Matuszak został wybrany kandydatem na przewodniczącego Komisji Kultury i Środków Przekazu. Podpisy komisji. Oddaję protokół.

Zastępca Przewodniczącego Dorota Kempka:

Dziękuję bardzo.

Dziękuję bardzo komisji skrutacyjnej za szybkie obliczenie głosów. Rozumiem, że w imieniu pań senator i panów senatorów mam prawo złożyć pismo do pana marszałka, że kandydatem na przewodniczącego komisji jest pan senator Grzegorz Matuszak.

Chciałabym podziękować przy okazji również pani Krystynie Doktorowicz za aktywny udział we wszystkich pracach komisji, ale tak się składa, że po prostu większość zadecydowała, iż naszym kandydatem jest Grzegorz Matuszak.

Czy pan senator chciałby coś powiedzieć? Proszę bardzo.

Senator Grzegorz Matuszak:

Dziękuję bardzo.

Jestem szczerze wzruszony. Debiutuję w takim głosowaniu. Chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim paniom i panom, którzy zechcieli oddać na mnie głos. Mam nadzieję, że ci z państwa, którzy wstrzymali się od głosu lub głosowali na panią senator Doktorowicz, zechcą wspomóc mnie... Zresztą wspólnie z Krystyną Doktorowicz będziemy troszczyć się o to, co jest chyba podstawowym zadaniem nas wszystkich, czyli będziemy dbać o rozwój polskiej kultury i jak najlepsze funkcjonowanie senackiej komisji. Jeszcze raz bardzo dziękuję i mam nadzieję, że z państwa pomocą końcówka funkcjonowania komisji będzie co najmniej równie dobra, jak do tej pory. Dziękuję.

Zastępca Przewodniczącego Dorota Kempka:

Dziękuję.

O głos prosiła pani senator Krystyna Doktorowicz, bardzo proszę.

Senator Krystyna Doktorowicz:

Bardzo dziękuję, Pani Przewodnicząca.

Chciałam serdecznie pogratulować panu senatorowi Matuszakowi. Dziękuję wszystkim, którzy na mnie głosowali, ale z komisji bynajmniej nie odchodzę i jeżeli Senat powierzy panu tę funkcję, , Panie Senatorze, w co szczerze wierzę, bo też będę na pana głosować, to myślę, że będziemy dalej współpracować. Bardzo dziękuję.

(Brak nagrania)

Zastępca Przewodniczącego Dorota Kempka:

Faktycznie, powinnam poprosić pana Grzegorza Matuszaka, żeby zajął miejsce obok mnie. No ale dopiero Senat zadecyduje o tym, kto będzie przewodniczącym. Na dzień dzisiejszy pan Matuszak jest naszym kandydatem.

Chciałabym państwa poinformować o dwóch sprawach.

Panie Marszałku, prawdopodobnie w czwartek kończymy posiedzenie Senatu, tak?

(Senator Kazimierz Kutz: Tak.)

Tak to wygląda na dzień dzisiejszy.

(Senator Kazimierz Kutz: Z mojej ściągawki, to tak wynika.)

W związku z tym chciałabym państwa prosić, żebyście zarezerwowali sobie czas, bo albo zrobimy posiedzenie naszej komisji po posiedzeniu Senatu 16 grudnia, albo spotkamy się 17 grudnia, ponieważ Sejm przyjmuje nowelizację ustawy...

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Nie może być 16 grudnia, dlatego bardzo proszę, żebyście zarezerwowali sobie czas 17 grudnia o 9.00. I w ciągu godziny nie będzie ustawy...

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Proszę bardzo, Biuro Legislacyjne w tej sprawie.

Starszy Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Agata Karwowska-Sokołowska:

Ja przepraszam, bo tutaj dopowiadam. Ale z tego, co wiem i z tego, co zostało ustalone, prace w Sejmie zostały w ten sposób zaplanowane, że dopiero w piątek rano, w bloku głosowań między 9.00 a 11.00, będą głosowania nad poszczególnymi ustawami, a kiedy będą druki, to też jest trudno przewidzieć. A więc ewentualnie to może być wstępne posiedzenie komisji albo takie informacyjne, bo nie będzie uchwalonej ustawy.

(Głosy z sali: Nie, to bez sensu.)

Zastępca Przewodniczącego Dorota Kempka:

Przepraszam, Pani Agato, czy ta ustawa musi być przyjęta 22 grudnia na posiedzeniu Senatu?

Starszy Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Agata Karwowska-Sokołowska:

A, to nie mnie o tym decydować, przepraszam.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Zastępca Przewodniczącego Dorota Kempka:

Chciałabym, żebyście państwo sobie jednak zarezerwowali piątek na posiedzenie naszej komisji w sprawie nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości, bo nie chciałabym, żebyśmy musieli przyjeżdżać w poniedziałek, bo tak by to wyglądało.

(Senator Kazimierz Kutz: Słusznie.)

Dlatego myślę, że lepiej by było, żebyśmy odbyli posiedzenie w piątek.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Tak, tak ma być.

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Szanowni Państwo, wstępnie umawiamy się w ten sposób, że następne posiedzenie komisji odbędzie się w piątek. Ja spróbuję jeszcze porozmawiać i wyjaśnić sprawę, czy ta ustawa musi być przyjęta 22 grudnia na posiedzeniu Senatu. Jeżeli się okaże, że nie musi, to możemy zrobić posiedzenie po prostu w styczniu, ale musiałabym wiedzieć, kiedy w styczniu, bo nie mamy jeszcze harmonogramu posiedzeń Senatu na styczeń. Chyba że pan marszałek wie coś więcej?

Senator Kazimierz Kutz:

Jeszcze nie, dlatego że też nic nie wiedzieliśmy o tym, co będzie...

(Senator Krzysztof Piesiewicz: Będziemy wiedzieli w czwartek o 9.00.)

(Zastępca Przewodniczącego Dorota Kempka: Rozumiem.)

W każdym razie tendencja była taka, żeby co najmniej do połowy stycznia nie było posiedzeń.

Zastępca Przewodniczącego Dorota Kempka:

Dobrze. Czyli w takim razie wstępnie jesteśmy umówieni, że może będzie tak, że posiedzenie naszej komisji odbędzie się w piątek 17 grudnia i będzie specjalny komunikat w tej sprawie. To jest jedna sprawa.

Druga sprawa. Państwo przysłuchiwaliście się dzisiaj dyskusji, a szczególnie omawianiu naszej poprawki, poprawki siódmej. W związku z tym pozwoliłam sobie zastosować wybieg taktyczny. Przepraszam, że tak mówię. Została zgłoszona moja poprawka wprowadzająca przyznanie środków finansowych dla Krajowej Rady z innego źródła finansowania. Czy w takim razie na posiedzeniu komisji, na którym będą rozpatrywane poszczególne poprawki, będę miała prawo wycofać poprawkę zgłoszoną przez komisję?

(Senator Kazimierz Kutz: Zamienić.)

Tak, zamienić po prostu.

(Senator Kazimierz Kutz: Zmienić odniesienie.)

Tak.

(Senator Krzysztof Piesiewicz: A z jakiego źródła?)

Wskazałam inne źródło, nie tak kontrowersyjne, jakie wskazaliśmy, bo w trakcie dyskusji okazało się, że jeśli chodzi o każde źródło, które myśmy zaproponowali na posiedzeniu komisji i które zostało przyjęte przez komisję, protesty ze strony senatorów były przeolbrzymie i nie daje to żadnej gwarancji, że ta poprawka przejdzie.

Senator Kazimierz Kutz:

Jestem za tym, żeby przyznać pani senator taką gwarancję z naszej strony, żeby wyjść na swoje, a nie spowodować konfliktu.

Zastępca Przewodniczącego Dorota Kempka:

Dziękuję bardzo, dziękuję.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

To było uzgodnione z rządem, ze wszystkimi po kolei, chociaż nigdy nie wiadomo, co może być.

Była jeszcze jedna poprawka, którą rozpatrywaliśmy również na posiedzeniu komisji i o której wspominała dzisiaj pani senator Doktorowicz. Dotyczyło to środków specjalnych, poz. 44, zwiększenia środków na Uniwersytet Warszawski. Przedstawiciel Ministerstwa Finansów na posiedzeniu Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych powiedział, że w żadnym wypadku z tego źródła nie możemy brać. Dlatego została wprowadzona mała korekta do poprawek, które zgłosiła nasza komisja. Później się dowiedziałam, że można było wrócić do tego. A więc myślę, że jeżeli na posiedzeniu komisji będą rozpatrywane indywidualne poprawki, to zastosuję takie źródło finansowania tej poprawki, żeby po prostu przeszła. Informuję naszą komisję o tym i gorąco proszę o poparcie mojego stanowiska, bo myślę, że bez względu na to, jaka jest państwa ocena i jakie państwo macie zastrzeżenia do Krajowej Rady, to jednak środki finansowe powinniśmy w jakimś stopniu jej przywrócić. Tyle z mojej strony.

Jeszcze pani senator Krystyna Doktorowicz prosi o głos.

(Senator Krystyna Doktorowicz: Nie, nie, dziękuję.)

Przepraszam bardzo. Myślałam...

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Dziękuję bardzo wszystkim za udział w posiedzeniu.

Zamykam posiedzenie senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Dziękuję bardzo.

(Koniec posiedzenia o godzinie 19 minut 00)

Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.


Kancelaria Senatu
Opracowanie: Dorot
a Wideńska
Publikacja: Biuro Prac Senackich, Dział Stenogramów