27 października 2004 r.
Senatorowie z Komisji Kultury i Środków Przekazu rozpatrywali na swym posiedzeniu ustawę o zmianie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.
Na temat ustawy uchwalonej przez Sejm wypowiadali się wiceminister kultury Maciej Klimczak, wicedyrektor Departamentu Prawnego w tym resorcie Ewa Ziemiszewska, a także przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Pracowników Kultury Jan Budkiewicz. Ponadto senatorowie zapoznali się z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu, w której zawarto uwagi szczegółowe dotyczące rozpatrywanej nowelizacji.
Uchwalona przez Sejm ustawa powstała w wyniku prac nad dwoma projektami: z przedłożenia poselskiego oraz inicjatywy rządowej.
Rozpatrywana ustawa dotyczyła dwóch kwestii. Pierwsza z nich zmierzała do stworzenia możliwości prowadzenia jako wspólnej instytucji kultury prowadzonej dotychczas przez jednego organizatora. Organizatorami w myśl art. 10 ustawy są ministrowie oraz kierownicy urzędów centralnych albo jednostki samorządu terytorialnego.
W dotychczasowym stanie prawnym wspólne prowadzenie (a co za tym idzie współfinansowanie) instytucji kultury nie było możliwe bez jej uprzedniej formalnej likwidacji i ponownego utworzenia.
Dodawany do ustawy nowelizowanej art. 21 ust. 1 pkt 2 (art. 1 pkt 1 noweli) pozwoli na uniknięcie kosztownych procedur likwidacyjnych oraz wpłynie na efektywność zarządzania mieniem instytucji kultury i środkami finansowymi przeznaczonymi na kulturę w budżetach jednostek samorządu terytorialnego.
Druga kwestia, której dotyczyła przedmiotowa ustawa, to dostosowanie do prawa Unii Europejskiej przepisu umożliwiającego wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy osób zatrudnionych w instytucjach kultury do 12 miesięcy (art. 1 pkt 2 noweli).
Dotychczas możliwość wydłużenia okresu rozliczeniowego nie była obwarowana żadnymi dodatkowymi przesłankami. Po zmianie będzie to dopuszczalne pod warunkiem przestrzegania ogólnych zasad dotyczących bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników, a ponadto będzie wymagało zawarcia układu zbiorowego pracy albo porozumienia pomiędzy pracodawcą i pracownikami po uprzednim zawiadomieniu właściwego inspektora pracy.
W dyskusji senatorowie z aprobatą wypowiadali się o rozwiązaniach przyjętych w rozpatrywanej nowelizacji sejmowej, o umożliwieniu łączenia instytucji kulturalnych na niższych szczeblach administracyjnych. Poprawkę o charakterze legislacyjnym zgłosił senator Kazimierz Pawełek.
W głosowaniu Komisja Kultury i Środków Przekazu zaaprobowała przedstawioną zmianę i postanowiła zarekomendować jej przyjęcie Senatowi. Ustalono, że podczas posiedzenia plenarnego sprawozdanie w sprawie ustawy o zmianie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej złoży senator Grzegorz Matuszak.
W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia komisji przyjęto opinię o kandydatach na członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Komisja rozpatrzyła wnioski skierowane 15 października br. przez marszałka Senatu, zgodnie z art. 94 ust. 3 Regulaminu Senatu, w sprawie powołania do składu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dotyczące następujących kandydatów: Michała Bogusławskiego (rektora Wyższej Szkoły Dziennikarstwa im. Wańkowicza w Warszawie), Marka Gaszyńskiego (wieloletniego dziennikarza Polskiego Radia), Andrzeja Kwiatkowskiego (dziennikarza TVP - m.in. "Tygodnik Polityczny Jedynki"), Rafała Skąpskiego (byłego wiceministra kultury), Ryszarda Sławińskiego (senatora, przewodniczącego Komisji Kultury i Środków Przekazu) oraz Dariusza Zawiślaka (reżysera).
Komisja po przesłuchaniu kandydatów przedstawiła swoją opinię wyrażoną w tajnym głosowaniu oddając głosy w następujący sposób:
- M. Bogusławski: 4 za, 7 przeciw, 1 wstrzymujący się;
- M. Gaszyński: 4 za, 3 przeciw, 5 wstrzymujących się;
- Andrzej Kwiatkowski: 3 za, 6 przeciw, 3 wstrzymujące się;
- R. Skąpski: 6 za, 3 przeciw, 3 wstrzymujące się,
- R. Sławiński: 9 za, 0 przeciw, 3 wstrzymujące się;
- D. Zawiślak: 0 za, 12 przeciw, 0 wstrzymujących się.