Podczas posiedzenia Komisji Kultury i Środków Przekazu dyskutowano o zagrożeniach dla mediów publicznych.
W posiedzeniu udział wzięli przedstawiciele Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji: przewodnicząca Danuta Waniek oraz członkowie Sławomira Łozińska i Jarosław Sellin, członkowie Zarządu Polskiego Radia Beata Jaworska i Tomasz Siemoniak, dyrektor Biura Programowego TVP prof. Maciej Mrozowski.
W dyskusji komentowano m.in. prace ekspertów działających pod patronatem lidera Platformy Obywatelskiej posła Jana Rokity, które zakładają możliwość zlikwidowania mediów publicznych i zniesienia abonamentu.
W opinii senator Krystyny Doktorowicz, propozycja ta wynika z niewiedzy jej autorów i nieznajomości mediów publicznych.
Senator Grzegorz Matuszak przypomniał, że wśród autorów tych propozycji jest Jacek Bochenek, do niedawna kandydat prezesa telewizji publicznej Jana Dworaka na szefa TVP 1. Senator zastanawiał się, czy zarząd TVP popiera te propozycje. Senator G. Matuszak zaapelował do zarządu TVP i do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, by odnieśli się do tego projektu.
Zdaniem przewodniczącej KRRiT D. Waniek, tych sygnałów nie wolno lekceważyć, należy uznać je za niepokojące.
J. Sellin z KRRiT zwrócił uwagę, że pomysły te są dopiero na etapie początkowym i nie zostały jeszcze nawet zaakceptowane nawet przez Platformę Obywatelską.
Za przedwczesne obawy w tej sprawie uznał dyskutowane propozycje dyrektor M. Mrozowski z TVP. Jego zdaniem nikt oficjalnie nie popiera takiego projektu.
Przedstawiciele Polskiego Radia wskazywali natomiast na pilną potrzebę rozstrzygnięcia kwestii abonamentu. Jak wskazywali, to on, a nie zyski z reklam jest podstawą funkcjonowania publicznego radia.
Na zakończenie posiedzenia Komisja Kultury i Środków Przekazu powołała zespół, który zajmie się opracowaniem stanowiska w sprawie zagrożeń dla publicznego radia i telewizji. Zdaniem senatorów, nadawcom tym zagraża brak właściwych regulacji w sprawie abonamentu i pomysł jego likwidacji. W skład zespołu weszli senatorowie K. Doktorowicz, G. Matuszak i Ryszard Sławiński. Stanowisko ma zostać przyjęte na posiedzeniu 14 października br.
Posiedzenie komisji odbyło się dzień po tym, jak prezesi mediów publicznych zaapelowali do rządu i parlamentu o przyspieszenie prac nad nowelizacją ustawy o rtv i uregulowanie w niej kwestii abonamentu.