19 listopada 2003 r.

Na swym posiedzeniu Komisja Kultury i Środków Przekazu przystąpiła do wstępnego rozpatrywania projektu ustawy budżetowej na rok 2004 w zakresie kompetencji komisji, dotyczącym Ministerstwa Kultury Dział 921 - Kultura i Ochrona Dziedzictwa Narodowego oraz części 24 - Kultura i Ochrona Dziedzictwa Narodowego. W drugim punkcie komisja interesowała się objaśnieniami projektu dochodów i wydatków budżetowych Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Projekt budżetu Ministerstwa Kultury przedstawili wiceminister kultury Ryszard Mikliński oraz dyrektor Departamentu Finansów w tym resorcie Kazimierz Waszczuk. Na pytania odpowiadali także i udzielali wyjaśnień dyrektor Departamentu Szkolnictwa Wyższego w Ministerstwie Kultury Maksymilian Celeda oraz wicedyrektor Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych Henryk Kurowski.

Z projektem budżetu na 2004 r. Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zapoznał senatorów wiceprzewodniczący rady Aleksander Łuczak, na posiedzeniu obecni byli także dyrektor Biura KRRiT Wojciech Nowicki, dyrektor Departamentu Ekonomicznego w tej instytucji Jacek Kufel oraz Agata Pietkiewicz z Media Desk Polska.

W dyskusji senator Krzysztof Piesiewicz pytał dyrektor A. Pietkiewicz o projekty i środki przeznaczone na realizację zadań w ramach programu Media Desk. Niestety, dyrektor odmówiła udzielenia odpowiedzi na pytania dotyczące kwestii finansowych. Wywołało to oburzenie senatorów, którzy stwierdzali, ze środki pochodzące z budżetu oraz środki Komisji Europejskiej są środkami publicznymi i ich wydatkowanie podlega kontroli publicznej, a parlament, który uchwala ustawę budżetową, jest do tego szczególnie upoważniony. W związku z tym komisja postanowiła zwrócić się do przewodniczącej KRRiT Danuty Waniek.

Senatorowie, po zapoznaniu się z przedstawionymi informacjami o ustawie budżetowej na 2004 rok ustalili, że do zasadniczej debaty przystąpią po uchwaleniu przez Sejm ustawy budżetowej.