21 października 2003 r.

Na swym posiedzeniu Komisja Kultury i Środków Przekazu rozpatrzyła sprawozdanie o stanie ochrony języka polskiego, sporządzone przez Radę Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk.

Zgodnie z ustawą z 7 października 1999 roku o języku polskim, Rada Języka Polskiego przy Polskiej Akademii Nauk jest organem opiniodawczo-doradczym w sprawie używania języka polskiego. Ma prawo wyrażać opinie dotyczące używania języka polskiego w działalności publicznej, a także ustalać zasady ortografii i interpunkcji języka polskiego.

Ze sprawozdania wynika m.in., że język w mediach staje się mniej wulgarny, daleko jednak do osiągnięcia zadowalającego stanu.

Językoznawcy zauważyli, że "najskuteczniej przed wulgaryzacją broni się radio, zwłaszcza publiczne". Wulgaryzmy pojawiają się w programach muzycznych - tekstach piosenek niektórych nurtów, np. rapie, hip hopie, hard rocku, programach z udziałem polityków, programach typu talk-show, w komercyjnych radiostacjach, np. Radiu Tok FM. Mniej odporne na wulgaryzmy są programy telewizyjne.

Nowym zjawiskiem jest wulgarność w Internecie, zauważalna zwłaszcza podczas rozmów prowadzonych w ramach tzw. czatów.

Badacze języka polskiego uważają, że występowanie wulgaryzmów związane jest z obserwowaną od dwunastu lat tendencją do upodobnienia się języka mediów do języka słyszanego na co dzień.

"Jeśli praca nad ochroną języka polskiego nie ma pójść na marne, lecz przeciwnie, zaowocować widoczną poprawą stanu polszczyzny publicznej, problem musi zyskać zainteresowanie najwyższych instytucji państwowych, być przez nie dostrzegany i doceniany" - napisano w podsumowaniu sprawozdania, które było efektem monitoringu prowadzonego w latach 2000-2002.

Przyjmując rozpatrywane sprawozdanie, komisja stwierdziła potrzebę zorganizowania na forum Senatu debaty o języku polskim, zintensyfikowania przez Radę Języka Polskiego monitoringu posługiwania się językiem polskim. Zamierza również zwrócić się do Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu, Ministerstwa Kultury oraz Polskiej Akademii Nauk o zwiększenie środków na działanie rady.