10 czerwca 2003 r.
W Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych w Warszawie, na zaproszenie prezesa Marcina Fleminga, odbyło się posiedzenie Komisji Kultury i Środków Przekazu. Tematem posiedzenia było znaczenie papierów wartościowych dla kultury narodowej.
Senatorowie zwiedzili wytwórnię i zapoznali się z procesem produkcyjnym papierów wartościowych.
Prezes M. Fleming przedstawił historię Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych ze szczególnym uwzględnieniem działalności pracowników podczas II wojny światowej i powstania warszawskiego. Pracownicy tej instytucji współpracowali wówczas z Armią Krajową.
Jak podkreślił prezes M. Fleminig, wytwórnia wspiera różne inicjatywy kulturalne. Sponsorowała np. wydanie płyty z archiwalnymi nagraniami utworów Krzysztofa Pe
ndereckiego.W dyskusji senatorowie zgłosili propozycję udziału wytwórni w jubileuszowym wydaniu dzieł wszystkich Jana Kochanowskiego.
Tego samego dnia w Senacie odbyło się posiedzenie Komisji Kultury i Środków Przekazu, podczas którego zapoznano się z informacją ministra kultury o aktualnych pracach nad projektami ustaw oraz o innych bieżących pracach resortu.
Informację przedstawił wiceminister Rafał Skąpski. Jak stwierdził, resort przygotowywał ostatnio lub obecnie pracuje nad następującymi projektami ustaw: ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, która reguluje m.in. kwestię wywozu zabytków za granicę, nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, nowelizacji ustawy o prowadzeniu działalności kulturalnej, w której zawarto m.in. zapisy dotyczące zwiększenia kompetencji ministra kultury, który ma opiniować kandydatury na stanowiska dyrektorskie w instytucjach kulturalnych, a także nowelizacji ustawy o kinematografii i ustawy o języku polskim.
W dyskusji senatorowie interesowali się m.in. ewentualną korektą listy narodowych instytucji kultury.