26 marca 2003 r.
Na swym posiedzeniu zebrała się Komisja Kultury i Środków Przekazu. Senatorowie zapoznali się z informacją prezesa Zarządu Polskiego Radia SA Andrzeja Siezieniewskiego na temat problemów radiofonii oraz prezesa Stowarzyszenia Radia Publicznego w Polsce Piotra Frydryszka na temat kondycji publicznych rozgłośni regionalnych Polskiego Radia.
W posiedzeniu wzięło udział prezydium Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z jej przewodniczącą Danutą Waniek oraz Włodzimierzem Czarzastym i Janem Sękie
m.Prezes A. Siezieniewski w swoim wystąpieniu przedstawił najważniejsze problemy, z jakimi boryka się radio publiczne, w szczególności trudności finansowe wynikające ze spadku dochodów z reklam i zbyt niskich wpływów z tytułu abonamentu. Bardzo wysokie są również koszty utrzymywania przez radio orkiestr symfonicznych.
Na podobne problemy w funkcjonowaniu publicznych rozgłośni regionalnych zwrócił uwagę prezes P. Frydryszek.
W opinii sekretarza KRRiTV W. Czarzastego, jeżeli nie nastąpią zmiany w strukturach radia publicznego, może dojść do jego zapaści. Ze względu na rozdanie częstotliwości radiowa "Jedynka" jest słabo słyszalna w niektórych małych ośrodkach. W małych ośrodkach coraz częściej dominują prywatne stacje komercyjne prezentujące nie najwyższy
poziom programowy. Znacznie wyższy jest poziom radia publicznego, zwłaszcza radiowej "Dwójki".Podczas posiedzenia Komisji Kultury i Środków przekazu zapoznano się także z rolą i znaczeniem centrów komunikacji społecznej. Koncepcję powstania takich ośrodków przedstawił dyrektor Dariusz Sobkiewicz z Poczty Polskiej. Koncepcja zmierza do połączenia bibliotek z pocztą i wyposażenia ich w komputery.
W dyskusji, mimo początkowego sceptycyzmu co do przedstawionego pomysłu, zaproszeni goście: wiceminister kultury Rafał Skąpski, dyrektor Biblioteki Narodowej Michał Jagiełło i Urszula Derendarz, bibliotekarka z Piotrkowa Trybunalskiego, stwierdzali, że takie centra byłyby szczególnie potrzebne w małych ośrodkach, zaniedbanych kulturalnie.
Podczas posiedzenia Komisji Kultury i Środków Przekazu rozpatrzono także ustawę o zmianie ustawy o języku polskim.
W tej części posiedzenia wzięli udział poseł sprawozdawca Zdzisław Podkański, wiceminister kultury R. Skąpski, Elżbieta Bober, Jolanta Skocka i Krystyna Petri z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu oraz przedstawiciele Rady Języka Polskiego.
Rozpatrywana nowelizacja zmierza do stworzenia podstaw prawnych umożliwiających urzędowe poświadczanie znajomości języka polskiego przez cudzoziemców oraz obywateli polskich mieszkających za granicą. W tym celu ustawa przewiduje utworzenie Państwowej Komisji Poświadczeń Znajomości Języka Polskiego jako organu nadzorującego przeprowadzanie egzaminów oraz powoływanie państwowych komisji egzaminacyjnych, do których zadań należy prz
eprowadzanie egzaminów znajomości języka polskiego.W wyniku wnikliwej dyskusji i głosowania komisja postanowiła zaproponować wprowadzenie 7 poprawek, przede wszystkim o charakterze legislacyjnym i redakcyjnym. Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie złoży Izbie senator Irena Kurzępa.
Na zakończenie posiedzenia rozpatrzono ustawę o ratyfikacji Traktatu WIPO o prawie autorskim, sporządzonego w Genewie dnia 20 grudnia 1996 r.
W tym punkcie wysłuchano informacji wiceministra kultury R. Skąpskiego oraz dyrekto
r Departamentu Prawnego w tym resorcie Ewy Ziemiszewskiej.W głosowaniu Komisja Kultury i Środków Przekazu poparła omawianą ustawę ratyfikacyjną. Postanowiono, że jej przyjęcie bez poprawek zarekomenduje Izbie senator Krystyna Doktorowicz.