10 czerwca 2002 r.
W dniach 10 i 11 czerwca 2002 r. w Poznaniu i Koninie odbyło się posiedzenie wyjazdowe Komisji Kultury i Środków Przekazu, poświęcone kondycji muzeów narodowych i samorządowych w trzy lata po reformie administracyjnej kraju.
Podczas posiedzenia wyjazdowego gośćmi senatorów byli m.in.: wicewojewoda wielkopolski Waldemar Witkowski, wicedyrektor Departamentu Ochrony Zabytków w Ministerstwie Kultury Kazimierz Cemka, prezydent Konina Kazimierz Pałasz, wicedyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu Anna Król, kustosz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza Aleksandra Wiśniewska, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu Janusz Pulnar, dyrektor Muzeum Narodowego Rolnictwa w Szreniawie Jan Maćkowiak, dyrektor Muzeum Okręgowego w Koninie Łucja Nowak, kierownik Muzeum Regionalnego w Pyzdrach Robert Michał Czerniak oraz przedstawiciele lokalnych władz samorządowych i administracji państwowej.
W Poznaniu Komisja Kultury i Środków Przekazu zajmowała się problemami muzeów narodowych. Oprócz niedostatku pieniędzy na działalność sygnalizowano m.in. konieczność uregulowania sytuacji, utworzonych po II wojnie światowej i funkcjonujących do dziś w kraju, różnego rodzaju izb muzealnych i podobnych placówek o nieustalonej i nie do końca zidentyfikowanej sytuacji prawnej.
Podczas posiedzenia w Koninie podkreślano, że w Polsce, po reformie, obowiązuje zły system finansowania kultury i samorządy mają prawo domagać się jego rewizji.
Uczestnicy posiedzenia zgadzali się z koniecznością zmiany finansowania placówek kultury i przekazywania na nie środków samorządom.
"Kultura stała się ofiarą reformy administracyjnej kraju. 172 powiaty -obdarowano - muzeami, a kiedy ustalano dochody powiatów, to potraktowano je tak samo jak pozostałe 201, którym nie przekazano żadnych placówek kultury. Konstrukcja budżetu dla wszystkich była dokładnie taka sama" - powiedział Michał Karalus z komisji kultury Związku Powiatów Polskich.
Z dyskusji toczącej się podczas posiedzenia Komisji Kultury i Środków Przekazu, w której głos zabierali także dyrektorzy muzeów, m.in. z Konina, Radomia, Pyzdr, Szreniawy, wynikało, że podstawowym problemem tych placówek jest niedostatek pieniędzy, zwłaszcza na działalność wystawienniczą i wydawnictwa.
Ze szczególnym uznaniem mówiono o wartościowej i fachowej kadrze pracującej w muzeach z autentycznego powołania. Dyrektor radomskiej placówki J. Pulnar podkreślił, że tym ludziom jeszcze bardziej niż pieniądze potrzebna jest pewność, że "nie będzie zmian, ruiny, zabierania". Jego zdaniem, nie wolno dopuścić do
sytuacji, gdy trzeba zwalniać fachowców, także i dlatego, że "zbyt długo trzeba czekać na muzealnika, aby był gotowy do podjęcia swojej odpowiedzialnej i trudnej pracy".Podczas posiedzenia wyjazdowego senatorowie zwiedzili Muzeum Okręgowe w Koninie, a także pałac w Ciążeniu, słynący ze zbiorów masoników.