29 stycznia 2002 r.

Posiedzenie Komisji Kultury i Środków Przekazu dotyczyło przyjęcia opinii dla Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej w sprawie ustawy o zmianach w organizacji i funkcjonowaniu centralnych organów administracji rządowej i jednostek im podporządkowanych oraz zmianie niektórych ustaw.

W dyskusji senator Jan Szafraniec zwrócił uwagę na niepokojącą, jego zdaniem, tendencję do przekazywania kompetencji do administracji rządowej.

Senator Stanisław Nicieja, odnosząc się do nowelizowanej w opiniowanej ustawie ustawy o kinematografii, stwierdził, że w stosunku do lat ubiegłych daje się zauważyć wyraźny spadek poziomu twórczości filmowej.

W przyjętej opinii senatorowie stwierdzili:

"Komisja na posiedzeniu 29 stycznia br. zgodnie ze skierowaniem Pana Marszałka z dnia 28 01 br. rozpatrzyła ustawę o zmianach w organizacji i funkcjonowaniu centralnych organów administracji rządowej i jednostek im podporządkowanych oraz zmianie niektórych ustaw /druk senacki nr 59/ w artykułach podległych kompetencji komisji i przekazuje do Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej swoją opinię.

Komisja po wysłuchaniu uzasadnienia proponowanych zmian w ustawie przedstawionych przez przedstawicieli Rządu - Wiceministra Kultury, oraz Szefa Gabinetu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji po wnikliwej dyskusji nad artykułami 11, 18 oraz zapisach podlegających kompetencji Komisji zawartych w art. 1, 2, 10, 50, 62 postanowiła nie wnosić poprawek i w głosowaniu jednogłośnie opowiedziała się za przyjęciem ustawy bez poprawek.

Jednocześnie w trakcie dyskusji senatorowie zwracali uwagę na konieczność zachowania mecenatu państwa nad promocją młodych talentów, reżyserów sztuki filmowej. Komisja zwróciła uwagę na niebezpieczne zjawisko obniżenia poziomu twórczości filmowej w porównaniu z ubiegłymi dziesięcioleciami. Stwierdzono, że zasadniczą rolę w rozwoju twórczości i promocji wybitnych dzieł filmowych powinna odgrywać telewizja publiczna. Zapisana w ustawie misja edukacyjno-kulturalna nie jest w pełni realizowana przez telewizję publiczną.

Senatorowie zwrócili uwagę na konieczność przeprowadzenia nowelizacji zarówno ustawy o kinematografii jak i ustawy o ochronie dóbr kultury".