Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.

Zapis stenograficzny (29) z 2. posiedzenia

Komisji Kultury i Środków Przekazu

w dniu 16 listopada 2001 r.

Porządek obrad

1.Wybór zastępcy przewodniczącego komisji.

(Początek posiedzenia o godzinie 14 minut 17)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Ryszard Sławiński)

Przewodniczący Ryszard Sławiński:

Dzień dobry państwu.

Otwieram drugie posiedzenie Komisji Kultury i Środków Przekazu Senatu Rzeczypospolitej piątej kadencji.

Zgodnie z art. 58 ust. 3 Regulaminu Senatu drugie posiedzenie komisji poświęcone jest wyborowi zastępcy przewodniczącego Komisji Kultury i Środków Przekazu. Proponuję, aby porządek obrad obejmował tylko ten jeden punkt.

Czy ktoś z państwa chciałby zabrać głos w sprawie porządku obrad drugiego posiedzenia naszej komisji? Nikt nie wnosi żadnych zastrzeżeń do porządku.

Wobec braku zastrzeżeń do porządku obrad posiedzenia stwierdzam, że porządek obrad został zatwierdzony.

Informuję państwa senatorów, że zgodnie z art. 53 ust. 6 i 7 Regulaminu Senatu głosowanie w sprawach personalnych jest tajne i odbywa się przy użyciu opieczętowanych kart do głosowania.

Zgodnie z art. 62 ust. 1 Regulaminu Senatu uchwały komisji zapadają większością głosów w obecności co najmniej 1/3 członków komisji. Komisja Kultury i Środków Przekazu została powołana w składzie piętnastu senatorów, zatem aby mogła podejmować uchwały, musi być obecnych co najmniej pięciu senatorów. Ten wymóg, jak widać, spełniamy z nawiązką.

Stwierdzam, że w posiedzeniu bierze udział wymagana liczba senatorów, i w związku z tym proszę o zgłaszanie kandydatów na zastępcę przewodniczącego Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Jeśli państwo pozwolą, udzielę sobie głosu w tej sprawie i zaproponuję państwu kandydaturę pani senator Doroty Kempki na zastępcę przewodniczącego.

Pani senator jest absolwentką Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1953 r. jest nauczycielką. W latach 1960-1974 pracowała etatowo w Związku Harcerstwa Polskiego. Przez dziewiętnaście lat była dyrektorem Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy. W latach 1983-1989 zasiadała w Narodowej Radzie Kultury. Jest honorowym dyrektorem Międzynarodowych Spotkań Muzykującej Młodzieży Szkolnej "Bydgoskie Impresje Muzyczne". Jest wiceprzewodniczącą Zarządu Głównego Ligi Kobiet Polskich i przewodniczącą Porozumienia na Rzecz Kobiet w Bydgoszczy. Należy do Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Jako posłanka na Sejm dziesiątej kadencji była współzałożycielką Koła Parlamentarnego Kobiet, obecnie jest to Parlamentarna Grupa Kobiet. Jako senator trzeciej kadencji pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Komisji Regulaminowej i Spraw Senatorskich. W lutym 1996 r. została przewodniczącą Parlamentarnej Grupy Kobiet.

Była też: przewodniczącą wojewódzkiego sztabu wyborczego Aleksandra Kwaśniewskiego w 1995 r., przewodniczącą wojewódzkiego sztabu wyborczego w wyborach do parlamentu w 1997 r., przewodniczącą wojewódzkiego sztabu w wyborach samorządowych w 1998 r., członkinią Komitetu Honorowego Kandydata na Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego w wyborach w roku 2000.

Pani Dorota jest już trzecią kadencję senatorem Rzeczypospolitej. Pani senator zawsze pracowała w Komisji Kultury i Środków Przekazu. Cechuje ją bardzo duża staranność w pracy. W poprzedniej kadencji miałem przyjemność pracować w Komisji Kultury i Środków Przekazu wspólnie z panią senator. Była to praca mało efektywna, a przez to niełatwa. Wydaje mi się, że zarówno doświadczenie parlamentarne, jak i znajomość bardzo podstawowej problematyki w obszarze upowszechnienia kultury, jest dobrą rekomendacja pani senator na stanowisko wiceprzewodniczącej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Tyle mojej rekomendacji. Bardzo gorąco proszę o poparcie tej kandydatury. Dziękuję bardzo.

Czy pani senator wyraża zgodę na kandydowanie na stanowisko wiceprzewodniczącej komisji?

Senator Dorota Kempka:

Panie Przewodniczący, Szanowni Państwo, serdecznie dziękuję za tę rekomendację. Wyrażam zgodę.

Przewodniczący Ryszard Sławiński:

Dziękuję bardzo.

Czy ktoś z państwa chciałby zadać pytanie kandydatce? A może chciałby zgłosić jakąś uwagę? Nie ma zgłoszeń. Dziękuję bardzo.

Stwierdzam, że została zgłoszona kandydatura pani senator Doroty Kempki na zastępcę przewodniczącego komisji.

Czy są jeszcze jakieś uwagi, propozycje, inne kandydatury? Nie ma zgłoszeń. Dziękuję bardzo.

Przystępujemy zatem do głosowania.

Proszę o zgłoszenie się trzech senatorów, którzy przeprowadzą głosowanie nad wyborem kandydata na zastępcę przewodniczącego komisji.

Pan senator Matuszak. Kto drugi? Pani senator Sadowska.

Gdyby zgłosiła się jeszcze jedna osoba, mielibyśmy komplet. Czy ktoś z państwa chciałby jeszcze zgłosić się do komisji wyborczej? Może pan senator Pawełek?

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Ale to będzie chwila.

(Senator Kazimierz Pawełek: Dobrze.)

Jako trzeci pan senator Pawełek. Dziękuję bardzo.

Informuję, że do przeprowadzenia tajnego głosowania zgłosili państwo senatorowie: Wiesława Sadowska, Grzegorz Matuszak i Kazimierz Pawełek.

Chwila przerwy na przygotowanie kart do głosowania.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Już zostały przygotowane.

Państwo Senatorowie, teraz informacja o sposobie głosowania. Na każdej karcie mamy zapisane trzy możliwości głosowania: "za", "przeciw", "wstrzymuję się". Karta do głosowania będzie ważna, jeśli senator postawi znak "x" w kratce "za" najwyżej przy jednym kandydacie i przy nazwisku danego kandydata postawi najwyżej jeden znak "x". Czyli, by karta była ważna, można postawić tylko jeden znak "x".

Pan senator Matuszak zbiera głosy do urny.

Przewodniczący Ryszard Sławiński:

Po wyborze, po wyborze. Panie Marszałku, w tej chwili doping polega na emocjach, a zmaterializuje się zapewne po wyborze.

Panie Senatorze, niech komisja wybierze ze swego składu przewodniczącego komisji i przeliczy głosy, a potem sporządzi protokół. My w tym czasie będziemy mieć przerwę.

Muszę zapytać, czy wszyscy z państwa oddali głosy. Tak, wszyscy.

(Wypowiedzi w tle nagrania)

(Przerwa w obradach)

Przewodniczący Ryszard Sławiński:

Szanowni Państwo, pozwólcie, że odczytam protokół głosowania tajnego z dnia 16 listopada 2001 r. w sprawie wyboru zastępcy przewodniczącego Komisji Kultury i Środków Przekazu.

W głosowaniu tajnym nad wyborem senator Doroty Kempki na zastępcę przewodniczącego Komisji Kultury i Środków Przekazu oddano głosów 12, przy czym głosów nieważnych nie było.

Powołani przez przewodniczącego komisji do przeprowadzenia tajnego głosowania senatorowie: Wiesława Sadowska, Grzegorz Matuszak i Kazimierz Pawełek stwierdzają, że za wyborem senator Doroty Kempki głosowało 10 senatorów, przeciw głosowało 2 senatorów, nikt nie wstrzymał się od głosu.

W związku z wynikami głosowania stwierdzamy, że senator Dorota Kempka została zastępcą przewodniczącego Komisji Kultury i Środków Przekazu. (Oklaski)

Na końcu protokołu są podpisy członków komisji. Dziękuję bardzo.

Pani senator pozwoli, że bardzo serdecznie jej pogratuluję. Życzę dobrej pracy.

Bardzo proszę, Pani Senator.

Senator Dorota Kempka:

Panie Przewodniczący! Szanowni Państwo!

Chcę serdecznie podziękować za ten dowód zaufania. Chcę też powiedzieć, że przez część poprzedniej kadencji pracowałam z panem senatorem Bogusławem Litwińcem, a całą kadencję pracowałam z senatorem Ryszardem Sławińskim. Tamta kadencja była wyjątkowo trudna. Myślę, że ta będzie jeszcze trudniejsza. Chciałabym jednak prosić, abyśmy w sprawach kultury i tego, co jest najważniejsze w naszym społeczeństwie, potrafili znaleźć język porozumienia i abyśmy łączyli się zawsze wtedy, kiedy będą potrzebne tak bardzo istotne rozstrzygnięcia.

Na zakończenie poprzedniej kadencji w trójkę, kończąc tamtą pracę, powiedzieliśmy tak: są sprawy, w przypadku których nie powinno być podziałów, takimi sprawami są również sprawy kultury, a zwłaszcza wychowania najmłodszych. Bowiem w zależności od tego, na ile nasza komisja będzie dostrzegała, że obok tych wielkich spraw kultury są również sprawy wychowania i przygotowania tych najmłodszych do aktywnego udziału w kulturze, na tyle zachowamy swoją tożsamość.

Jeszcze raz gorąco i serdecznie dziękuję za zaufanie. Proszę też, abyśmy rozumieli, że najważniejsze są sprawy, które będziemy rozpatrywali w naszej komisji. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Ryszard Sławiński:

Dziękuję bardzo.

Czy ktoś jeszcze chce zabrać głos?

Pan senator Matuszak, bardzo proszę.

Senator Grzegorz Matuszak:

Za chwilę zakończymy obrady, a chciałbym jeszcze dać panu przewodniczącemu i pani przewodniczącej pod rozwagę to, abyśmy jako komisja zajęli się problemem regionalnych ośrodków telewizyjnych, przedyskutowali go i, być może, zajęli stanowisko w tej sprawie. Mianowicie wszystko zmierza ku daleko idącej marginalizacji regionalnych ośrodków telewizyjnych i ograniczeniu ich działalności, co - jak sądzę - będzie ze szkodą dla zainteresowanych środowisk i dla województw. Byłoby dobrze, gdyby senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu zajęła w tej kwestii stanowisko. Proponuję, by komisja zajęła się tym zagadnieniem. Dziękuję.

Przewodniczący Ryszard Sławiński:

Dziękuję bardzo panu senatorowi.

Proszę państwa, pozwólcie, że zanim zamknę posiedzenie, złożę następującą propozycję. Otóż następne posiedzenie komisji odbędzie się 28 listopada o godzinie 14.00 - ja nazywam je już dużym, normalnym posiedzeniem. Będzie na nim obecny - w każdym razie tak mnie zapewniał - minister kultury Andrzej Celiński. Myślę, że po wczorajszych decyzjach rządowych - zlikwidowano Komitet Kinematografii i Urząd Generalnego Konserwatora Zabytków - powinniśmy usłyszeć parę wyjaśnień od pana ministra, a także dowiedzieć się, co będzie dalej. To jest pierwsza kwestia.

Druga kwestia: mam prośbę do państwa senatorów - niejako w nawiązaniu do tego, co był uprzejmy podnieść pan senator Matuszak - abyście wszyscy w miarę krótko, w sposób skondensowany na następnym posiedzeniu komisji przekazali jej kierownictwu swoje sugestie tematyczne, programowe. Chciałbym, żeby na podstawie państwa sugestii powstał plan pracy komisji na przyszły rok, a także plan kierunkowych działań komisji na następne cztery lata.

Tak zupełnie na gorąco chciałbym poinformować, że wyobrażam sobie, iż komisja odbywałaby przynajmniej raz w roku dużą tematyczną konferencję pod auspicjami Senatu, przynajmniej raz w roku wyjeżdżałaby w Polskę, by zbadać na miejscu jakiś określony problem. I te dwa wydarzenia w ciągu roku wymagałyby szczególnego potraktowania jakiegoś tematu, wybranego spośród tych wszystkich, które państwo będą uprzejmi przekazać na następnym posiedzeniu.

Proszę państwa, to wszystko na dzisiaj.

Czy ktoś z państwa jeszcze chciałby zabrać głos?

Bardzo proszę.

Senator Bogusław Litwiniec:

Jestem za tym, żeby zdać raport z naszego działania w piątej kadencji. Sądzę jednak, że nie powinniśmy ograniczać się tylko do raportu na piśmie, powinniśmy też odbyć publiczną debatę - z wymianą zdań, z różnicami poglądów. Dopiero potem można będzie sformułować na papierze, indywidualnie czy jako podkomisja, nasz program działania. Dziękuję.

Senator Krystyna Doktorowicz:

Jedno krótkie zdanie.

Chciałam prosić, żeby pan przewodniczący rozważył również możliwość zaproszenia pana przewodniczącego Brauna z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Jeżeli mają się odbyć spotkania z ministrem kultury, to takie spotkanie również byłoby potrzebne. Otóż wszystkie kwestie związane z mediami, z telewizją, są kwestiami ustawowymi i KRRiT też ma dość dużo do powiedzenia. Chodzi o to, żebyśmy wiedzieli, w jakim kierunku zmierza polski sektor audiowizualny. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Ryszard Sławiński:

Dziękuję bardzo pani senator za sugestię. Sądzę, że przewodniczący Braun powinien być jednak obecny na kolejnym posiedzeniu - tak, żeby nie tracić okazji do dłuższej rozmowy z pan ministrem.

Jeśli państwo pozwolą, to powiem - znów w nawiązaniu do wypowiedzi pana senatora Matuszaka - że udało mi się otrzymać projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Jeśli ktoś z państwa jest nim zainteresowany, to jest on do dyspozycji. Będzie u pani Ani. Można go sobie wziąć i poczytać. Teraz jest zupełnie wstępna faza prac nad tą ustawą, w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji odbyło się jej pierwsze czytanie. Mam też gorącą prośbę, taką praktyczną, żeby, kiedy państwo już przeczytają projekt, nie rzucać go gdzieś głęboko, abyśmy nie musieli potem dodrukowywać kolejnych egzemplarzy. Oczywiście, jeśli będzie to niezbędne, uczynimy tak.

Szanowni Państwo, czy ktoś jeszcze chciałby zabrać głos? Nie.

Stwierdzam, że wyczerpaliśmy porządek obrad drugiego posiedzenia naszej komisji.

Zamykam drugie posiedzenie Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Dziękuję bardzo.

(Koniec posiedzenia o godzinie 14 minut 37)

Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.