15 lipca 2005 r.
Odbyło się posiedzenie
Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych, podczas którego rozpatrywano ustawę o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.Opinię o ustawie sejmowej, którą uchwalono na podstawie dwóch projektów poselskich, przedstawił wiceminister finansów Jarosław Neneman, któremu towarzyszyła dyrektor Departamentu Podatków Bezpośrednich w tym resorcie Ewa Adamiak. Swoje uwagi zgłosiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.
Rozpatrywana ustawa zmierzała do uregulowania zasad zwrotu osobom fizycznym części wydatków poniesionych przez nich w związku z budową i remontem budynku mieszkalnego lub jego części. Regulacja miała na celu złagodzenie skutków podwyższenia stawki podatku VAT na niektóre materiały budowlane z 7% do 22% i dotyczyła wydatków ponoszonych w okresie od 1 maja 2004 r. do końca 2007 r.
W toku prac sejmowych w wyniku kompromisu z rządem, który nie popierał poselskiego projektu ustawy ze względu na duże wydatki z budżetu, ograniczono wysokość rekompensat.
W głosowaniu Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych opowiedziała się za wprowadzeniem zmian do ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, zbieżnych z sugestiami senackiego biura legislacyjnego. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wyznaczono senator Genowefę Ferenc.
Następnie komisja przystąpiła do rozpatrywania łącznego rozpatrywania trzech ustaw:
Na temat zapisów przyjętych w rozpatrywanych ustawach, uchwalonych z przedłożenia rządowego, wypowiadali się wiceminister finansów Andrzej Jacaszek, wiceprzewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Zbigniew Mrowiec, wiceprezes Giełdy Papierów Wartościowych Ryszard Czerniowski. Wysłuchano także opinii przedstawicieli Związku Banków Polskich, organizacji zrzeszających instytucje finansowe, NBP, banków oraz wiceprezes Polskiej Agencji Prasowej Ady Kostrz-Kosteckiej. Swoje uwagi zawierające sugestie poprawek przedstawiło senackie biuro legislacyjne.
W kolejnych głosowaniach Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie poprawek do trzech rozpatrywanych łącznie ustaw. Ustalono, że proponowane zmiany zarekomenduje Izbie senator Jerzy Markowski.
Kolejnym punktem porządku dziennego posiedzenia była ustawa o zmianie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz ustawy - Prawo o ruchu drogowym.
W imieniu rządu nowelizację, która była projektem rządowym, zmierzającym do wykonania prawa Unii Europejskiej, rekomendował senatorom wiceminister finansów A. Jacaszek. Ponadto wypowiadał się przedstawiciel Polskiej Izby Ubezpieczeń. Zapoznano się także z uwagami biura legislacyjnego.
Rozpatrywana nowela sejmowa zmierzała do całkowitego wdrożenia do polskiego prawa Dyrektywy 2002/92/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie pośrednictwa ubezpieczeniowego. Miała również na celu usunięcie błędów i nieścisłości, zapewnienie większej wewnętrznej spójności nowelizowanych aktów praw
nych oraz usprawnienie funkcjonowania rynku ubezpieczeń obowiązkowych.W głosowaniu Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie jednej poprawki do rozpatrywanej ustawy sejmowej, zbieżnej z sugestią biura legislacyjnego. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Mieczysława Mietłę.
Ponadto komisja rozpatrzyła ustawę o wspieraniu działalności innowacyjnej. Po wysłuchaniu opinii przedstawiciela rządu wiceministra gospodarki i pracy Piotra Rutkowskiego oraz krótkiej dyskusji senatorowie postanowili nie zgłaszać zastrzeżeń do ustawy sejmowej i zaproponować Senatowi przyjęcie jej bez poprawek.
Żadnych zmian nie zaproponowano również do ustawy o Funduszu im. Komisji Edukacji Narodowej. Senatorowie zapoznali się z opinią przedstawicielki rządu wiceminister edukacji narodowej i sportu Anny Radziwiłł.
Ustalono, że przyjęcie tej ustawy sejmowej bez poprawek zarekomenduje Izbie senator Władysław Mańkut.