19 maja 2005 r.
Podczas wspólnego posiedzenia Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia, Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych oraz Komisji Ustawodawstwa i Praworządności przeprowadzono pierwsze czytanie projektu ustawy o zniesieniu Funduszu Kościelnego.
W posiedzeniu wzięli udział zaproszeni goście: podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Tadeusz Matusiak, zastępca dyrektora Departamentu Wyznań Religijnych oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych w tym resorcie Andrzej Pieniążek, starszy specjalista w Departamencie Ubezpieczeń Społecznych w Ministerstwie Polityki Społecznej Wojciech Borkowski, naczelnik wydziału w Departamencie Ekonomicznym w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych Urszula Wróblewska, naczelnik wydziału w Departamencie Ubezpieczeń i Składek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych Anna Staszyńska, główny specjalista w Departamencie Bezpieczeństwa Państwa w Ministerstwie Finansów Lucyna Terlikowska, zastępca dyrektora Departamentu Prawno-Traktatowego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Andrzej Misztal, prof. Inetta Jędrasik-Jankowska z Uniwersytetu Warszawskiego oraz konsultor w Radzie Prawnej Konferencji Episkopatu Polski Maksymiliana Wojnar.
Projekt inicjatywy ustawodawczej o zniesieniu Funduszu Kościelnego w imieniu wnioskodawców przedstawiła senator Krystyna Sienkiewicz.
Obecny na posiedzeniu połączonych komisji przedstawiciel rządu wiceminister spraw wewnętrznych i administracji T. Matusiak, członek komisji konkordatowej, potwierdził, iż brak stanowiska rządu wiąże się z odwołaniem zaplanowanych na początek kwietnia br. prac komisji konkordatowej z udziałem strony rządowej i kościelnej. Wiceminister przypomniał, że odwołanie prac komisji wiązało się ze śmiercią papieża Jana Pawła II, a w jej następstwie wygaśnięciem mandatu dotychczasowych przedstawicieli Kościoła katolickiego.
Dalsze prace komisji konkordatowej będą podjęte po desygnowaniu przedstawicieli strony kościelnej przez obecnego papieża Benedykta XVI i przedstawieniu opinii Stolicy Apostolskiej. Stanowisko rządu będzie znane po ponownym podjęciu prac komisji.
Senator K. Sienkiewicz zgłosiła wniosek o przerwanie prac legislacyjnych nad projektem ustawy do czasu uzyskania stanowiska rządu w tej sprawie. Wniosku nie głosowano, przyjęto go przez aklamację.
Akceptacji komisji nie uzyskał wniosek senator Teresy Liszcz, dotyczący odrzucenia projektu ustawy. W głosowaniu opowiedziało się za nim 6 senatorów, a przeciw było12. Wobec tego połączone komisje postanowiły przerwać prace nad inicjatywą ustawodawczą dotyczącą projektu ustawy o zniesieniu Funduszu Kościelnego do czasu uzyskaniu stanowiska rządu w tej sprawie.