10 sierpnia 2004 r.

Na swym posiedzeniu Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych zakończyła rozpatrywanie ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości oraz o zmianie ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządach. Pierwsze posiedzenie w tej sprawie odbyło się 5 sierpnia br.

W głosowaniu komisja postanowiła zarekomendować Senatowi wprowadzenie 6 poprawek do ustawy sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Andrzeja Chronowskiego.

Jednocześnie Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych w toku prac nad tą ustawą dostrzegła potrzebę wprowadzenia zmian legislacyjnych wykraczających poza materię ustawy.

W związku z powyższym, na podstawie art. 69 ust. 1 Regulaminu Senatu, komisja przedstawiła wniosek o podjęcie inicjatywy ustawodawczej i przekazała marszałkowi Senatu projekt ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości wraz z uzasadnieniem oraz informacją o zgodności projektu ustawy z prawem Unii Europejskiej.

Jak stwierdzono w uzasadnieniu projektu, proponowana nowelizacja ustawy wynika z potrzeby dostosowania prawa bilansowego do przepisów o podatku od towarów i usług w zakresie zasad dokumentacji. Zgodnie z §12 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia br. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, które weszło w życie 1 maja br., spośród wymagań dotyczących faktury stwierdzającej dokonanie sprzedaży wyłączono - zgodnie z postanowieniami Szóstej Dyrektywy Rady Unii Europejskiej w sprawie harmonizacji przepisów państw członkowskich dotyczących podatków obrotowych - obowiązek jej podpisywania.

W opinii wnioskodawców, zaproponowana zmiana zapewni korelację przepisów ustawy o rachunkowości z przepisami dotyczącymi podatku VAT, dopuszczając uznanie faktury VAT bez zamieszczanego na niej podpisu wystawcy oraz odbiorcy za dowód księgowy do ujęcia w księgach rachunkowych. W świetle obecnie obowiązującego art. 21 ust. 1 pkt 5 i 1a takie podpisy są konieczne, aby faktura mogła być uznana za dowód księgowy.

Jak stwierdzono w uzasadnieniu, proponowane rozwiązanie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, gdyż prowadzi do uproszczenia zasad prowadzenia działalności gospodarczej.

Uprawnienia Senatu w zakresie wnoszenia poprawek nie pozwalały na rozwiązanie tego problemu w drodze poprawki do ustawy nowelizującej.

W trakcie prac nad ustawą zasięgnięto opinii partnerów społecznych: Polskiej Izby Ubezpieczeń oraz Krajowej Rady Biegłych Rewidentów. Nie zgłaszają one zastrzeżeń do proponowanej zmiany art. 21 ust. 1a ustawy o rachunkowości.

Projektowana ustawa nie pociąga za sobą skutków finansowych dla budżetu państwa i jest zgodna z prawem Unii Europejskiej.

Jednocześnie ustalono, że w dalszych pracach nad projektem ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości Komisję Gospodarki i Finansów Publicznych reprezentować będzie senator A. Chronowski.