23 czerwca 2004 r.
Podczas posiedzenia Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa oraz o zmianie niektórych ustaw.
Przyjęcie ustawy w trybie pilnym rekomendował senatorom wiceminister gospodarki i pracy Mirosław Zieliński. Na posiedzeniu obecny był także poseł sprawozdawca Jan Antochowski. Zapoznano się ponadto z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.
W głosowaniu komisja postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 6 poprawek o charakterze legislacyjnym. Ustalono, że podczas posiedzenia plenarnego proponowane zmiany zarekomenduje Izbie senator Bogusław Mąsior.
Następnie senatorowie przystąpili do rozpatrywania ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej.
Przyjęte przez Sejm przepisy przedstawiła wiceminister gospodarki i pracy Małgorzata Okońska-Zaremba. Ponadto zapoznano się z opiniami przedstawionymi m.in. przez członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Ryszarda Ulickiego, Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych. Ministerstwo Kultury, Ogólnopolską Izbę Gospodarczą Komunikacji Kablowej.
Ustawa zmierza m.in. do zastąpienia zezwoleń na wykonywanie działalności gospodarczej wpisem do właściwego rejestru działalności regulowanej, dostosowaniu do postanowień ustawy głównej przepisów regulujących udzielanie koncesji utrzymanych w jej projekcie, ustalenia stawek opłaty skarbowej od czynności urzędowych polegających na dokonaniu wpisu do rejestru działalności regulowanej poszczególnych podmiotów przy zachowaniu stawek przewidzianych obecnie dla zezwoleń, a także ustalenia ochrony dotychczasowych koncesjonariuszy w zakresie budowy i eksploatacji autostrad.
W głosowaniu Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych opowiedziała się za wprowadzeniem 7 poprawek do rozpatrywanej ustawy sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora
Jerzego Markowskiego.Na zakończenie posiedzenia rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz ustawy o kredycie konsumenckim.
Przyjęte przez Sejm zapisy rekomendował senatorom poseł sprawozdawca Adam Szejnfeld, przewodniczący sejmowej Komisji Gospodarki. Zapoznano się także z uwagami biura legislacyjnego.
Ustawa zmierza do uniemożliwienia udzielania kredytów w tzw. systemie argentyńskim.
W głosowaniu senatorowie nie zgłosili zastrzeżeń do omawianej nowelizacji sejmowej i postanowili zarekomendować Izbie przyjęcie jej bez poprawek. Ustalono, ze w imieniu komisji głos na posiedzeniu plenarnym zabierze senator J. Markowski.