8 czerwca 2004 r.
Odbyło się posiedzenie
Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych, podczas którego rozpatrzono ustawę o swobodzie działalności gospodarczej.Senatorowie zapoznali się z opiniami o ustawie, które przedstawili: wiceminister gospodarki i pracy Małgorzata Okońska-Zaremba, Marek Goliszewski z Buisness Center Club, a także reprezentanci OPZZ, Konfederacji Pracodawców Prywatnych i Krajowej Rady Doradców Podatkowych. Swoje uwagi zgłosiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.
Rozpatrywana ustawa o swobodzie działalności gospodarczej ma zastąpić obowiązujące od stycznia 2001 r. Prawo o działalności gospodarczej.
Główny cel nowej ustawy to zniesienie ograniczeń w prowadzeniu działalności gospodarczej oraz zmniejszenie możliwości ingerowania w nią urzędników. Przedsiębiorcy będą mogli zarejestrować działalność "w jednym okienku" w urzędzie, a procedura zakładania firmy zostanie skrócona do kilku dni (obecnie, według raportu Banku Światowego, średni czas rejestracji firmy w Polsce wynosi 31 dni).
Ustawa przewiduje także, iż przedsiębiorca ma prawo uzyskać w jego indywidualnej sprawie pisemną informację od władz podatkowych o zakresie stosowania prawa podatkowego i nie może być obciążany sankcjami finansowymi lub karami, jeśli zastosował się do uzyskanych informacji.
W głosowaniu Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych postanowiła zaproponować senatowi wprowadzenie 17 poprawek do rozpatrywanej ustawy sejmowej. Zdecydowano m.in., że Państwowa Inspekcja Pracy będzie mogła przeprowadzać kontrole w przedsiębiorstwach, nawet jeśli będą w nich trwały kontrole innych organów. Jeden z zapisów ustawy dotyczył zakazu prowadzenia w przedsiębiorstwie przez organy kontrolne więcej niż jednej procedury sprawdzającej jednocześnie.
Jak poinformowała senatorów wiceminister M. Okońska-Zaremba, nie może dotyczyć to jednak Państwowej Inspekcji Pracy, ponieważ w ustawie znajduje się zapis stanowiący, że przepis ten nie obowiązuje, gdy ratyfikowane międzynarodowe umowy stanowią inaczej. A tak jest w wypadku PIP.
Na sprawozdawcę stanowiska Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych w sprawie o ustawy o swobodzie działalności gospodarczej wybrano senatora Jerzego Markowskiego