11 maja 2004 r.

Na swym posiedzeniu zebrała się Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych w celu rozpatrzenia ustawy o zmianie ustawy - Prawo o miarach.

Senatorowie wysłuchali informacji przedstawionej przez wiceministra gospodarki, pracy i polityki społecznej Marka Szczepańskiego, a także przez prezesa Głównego Urzędu Miar Włodzimierza Sanockiego. Zapoznano się ponadto z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

Rozpatrywana ustawa była projektem rządowym i zmierzała do dostosowania przepisów polskiego ustawodawstwa do prawa Unii Europejskiej. Nowelizacja m.in. jednoznacznie określiła formy prawnej kontroli metrologicznej, a także usuwała niekonstytucyjność niektórych dotychczasowych przepisów ustawy. W nowelizacji zaproponowano ponadto wprowadzenie kadencyjności w sprawowaniu funkcji przez prezesa urzędu.

W głosowaniu komisja postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 1 poprawki do rozpatrywanej nowelizacji sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w sprawie nowelizacji ustawy - Prawo o miarach wybrano senatora Władysława Mańkuta.

W drugim punkcie porządku dziennego rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Senatorowie zapoznali się z opiniami o ustawie sejmowej, które przedstawili wiceminister gospodarki, pracy i polityki społecznej Marek Szczepański, dyrektor departamentu w tym resorcie Ewa Swendowska, prezes Polskiej Agencji Przedsiębiorczości Mirosław Marek oraz Magdalena Garbacz z Polskiej Konfederacji Przedsiębiorców Prywatnych. Wysłuchano także szeregu uwag biura legislacyjnego.

Rozpatrywana ustawa była projektem rządowym i jej celem było dostosowanie obowiązujących przepisów ustawy do nowych zadań Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości wynikających z jej uczestnictwa w realizacji programów finansowanych ze środków funduszy strukturalnych Unii Europejskiej.

W głosowaniu Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych opowiedziała się za wprowadzeniem 26 poprawek do rozpatrywanej nowelizacji sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Bogusława Mąsiora.

Kolejną rozpatrywaną ustawą była ustawa o zmianie ustawy o rachunkowości.

Potrzebę wprowadzenia proponowanych zmian uzasadnił w imieniu rządu wiceminister finansów Piotr Sawicki. Wysłuchano także opinii biura legislacyjnego.

Rozpatrywana ustawa była projektem rządowym i zawierała przepisy dostosowujące polskie ustawodawstwo do prawa Unii Europejskiej. Postulowane zmiany polegały m.in. na rozszerzeniu katalogu jednostek zobowiązanych do sporządzenia sprawozdania z działalności o spółki komandytowo-akcyjne, rozszerzeniu zakresu informacji prezentowanych w sprawozdaniu, a także wprowadzeniu możliwości sporządzenia uproszczonego sprawozdania lub odstąpienia od zasady sporządzania skonsolidowanego sprawozdania przez niektóre jednostki.

W głosowaniu Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych postanowiła zaproponować Senatowi przyjęcie bez poprawek nowelizacji ustawy o rachunkowości. Na sprawozdawcę wybrano senatora Andrzeja Chronowskiego.

Na zakończenie posiedzenia senatorowie rozpatrzyli ustawę o funduszach inwestycyjnych.