7 kwietnia 2004 r.
Podczas posiedzenia Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.
Rozwiązania przyjęte w ustawie sejmowej, która jest projektem rządowym, zarekomendowała senatorom wiceminister finansów Elżbieta Mucha. Ponadto zapoznano się z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.
Ustawa zawierała przepisy dostosowujące polskie ustawodawstwo do prawa Unii Europejskiej. Jej celem była harmonizacja polskich przepisów podatkowych z regulacjami unijnymi, m.in. umożliwienie, aby przychody (dochody) z oszczędności wypłaconych w jednym państwie członkowskim UE na rzecz faktycznych odbiorców będących osobami fizycznymi, mających miejsce zamieszkania w innym państwie członkowskim, w państwie, z którym Wspólnota Europejska zawarła umowę o opodatkowaniu przychodów (dochodów) z oszczędności, a także na terytoriach zależnych i stowarzyszonych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Królestwa Niderlandów, zostały poddane efektywnemu opodatkowaniu w państwie miejsca zamieszkania.
W głosowaniu komisja postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie jednej poprawki do rozpatrywanej nowelizacji sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Mieczysława Mietłę.
W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych rozpatrzono ustawę o niektórych zabezpieczeniach finansowych.
Senatorowie wysłuchali informacji przedstawionych przez dyrektora Departamentu Instytucji Finansowych w Ministerstwie Finansów Bartosza Drabikowskiego. Wysłuchano także uwag biura legislacyjnego.
W głosowaniu komisja opowiedziała się za przyjęciem ustawy sejmowej bez poprawek. Ustalono, że stanowisko w tej sprawie zarekomenduje Izbie senator M. Mietła.
Kolejnym rozpatrywanym aktem prawnym była ustawa o Narodowym Planie Rozwoju.
Ustawę omówiła wiceminister gospodarki, pracy i polityki społecznej Krystyna Gurbiel. Zapoznano się także z opinią biura legislacyjnego.
W głosowaniu Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 1 poprawki do ustawy sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Bogusława Mąsiora.
Na zakończenie posiedzenia rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy - Prawo energetyczne oraz ustawy - Prawo ochrony środowiska.
Senatorowie wysłuchali rekomendacji zapisów sejmowych udzielonej przez wiceministra środowiska Andrzeja Mizgajskiego. Na temat nowelizacji sejmowej wypowiadał się także wicedyrektor departamentu w tym resorcie Zbigniew Kamiński. Ponadto zapoznano się z uwagami biura legislacyjnego.
W głosowaniu komisja postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie jednej poprawki do rozpatrywanej nowelizacji sejmowej. Ustalono, że postulowaną zmianę zarekomenduje Izbie senator Franciszek Bobrowski.