25 marca 2004 r.
Podczas posiedzenia Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych rozpatrywano ustawę - Prawo celne oraz ustawę - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo celne.
Senatorowie zapoznali się z informacjami na temat obu ustaw uchwalonych przez Sejm, przedstawionymi przez wiceministra finansów, szefa Służby Celnej Wiesława Czyżewicza. Wysłuchano także opinii Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.
Komisja postanowiła zarekomendować Senatowi przyjęcie bez poprawek obu rozpatrywanych ustaw. Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie złoży w imieniu komisji senator Bogusław Mąsior.
Następnie Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie ustawy o kontroli skarbowej.
Po wysłuchaniu informacji i uzasadnienia przyjętych przez Sejm przepisów oraz zapoznaniu się z opinią biura legislacyjnego w głosowaniu senatorowie postanowili nie zgłaszać zastrzeżeń do nowelizacji sejmowej i zarekomendować Senatowi przyjęcie jej bez poprawek. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Władysława Mańkuta.
Kolejnym rozpatrywanym aktem prawnym była ustawa o zmianie ustawy o restrukturyzacji niektórych należności publicznoprawnych od przedsiębiorców.
Sejmowa nowelizacja została uchwalona na podstawie projektów poselskich. Ma ona umożliwić dokończenie procesów restrukturyzacyjnych i zapobiec upadłości małych i średnich przedsiębiorców, którzy nie mogą wywiązać się z terminowego regulowania należności. Wnioskodawcy zaproponowali wydłużenie terminów na uregulowanie przez objęte ustawą podmioty zaległych zobowiązań finansowych.
W głosowaniu rozpatrywana nowelizacja uzyskała poparcie komisji. Ustalono, że jej przyjęcie bez poprawek zarekomenduje Izbie senator Andrzej Wielowieyski.
W piątym punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o dopłatach do oprocentowania niektórych kredytów bankowych.
Sejmowa ustawa powstała na podstawie projektu rządowego. Do reprezentowania rządu w toku prac legislacyjnych upoważniono ministra rolnictwa i rozwoju wsi, w imieniu którego wystąpiła podsekretarz stanu w tym resorcie Daria Oleszczuk. W opinii senackiego biura legislacyjnego ustawa nie budziła zastrzeżeń legislacyjnych.
W głosowaniu Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek nowelizacji ustawy o dopłatach do oprocentowania niektórych kredytów bankowych. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Tadeusza Wnuka.
Ponadto komisja rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz ustawy o uruchamianiu środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej.
Podczas posiedzenia do przyjętych w nowelizacji rozwiązań ustosunkowała się wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska. Swoje uwagi zgłosiło senackie biuro legislacyjne.
Uchwalona przez Sejm ustawa stanowiła wynik prac nad projektem poselskim wniesionym 18 lutego br. W nowelizacji wprowadzono szczegółowe zasady dotyczące prefinansowania (tj. udzielania pożyczek z budżetu państwa beneficjentom funduszy strukturalnych, którzy nie posiadają wystarczających środków na rozpoczęcie i zrealizowanie projektu), określono relacje między budżetem państwa a budżetem Unii Europejskiej oraz doprecyzowano przepisy dotyczące sposobu rozliczania dotacji z budżetu państwa (w związku z zasadą stosowania tych przepisów do wydatkowania środków pochodzących z funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności).
W głosowaniu Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie poprawek do rozpatrywanej nowelizacji sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora W. Mańkuta.
Kolejnym rozpatrywanym aktem prawnym była ustawa o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz o zmianie niektórych innych ustaw.
Rozwiązania przyjęte w ustawie w imieniu rządu omówił prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Cezary Banasiński. Opinię na temat nowelizacji sejmowej przedstawiło także biu
ro legislacyjne.W głosowaniu senatorowie opowiedzieli się za przyjęciem rozpatrywanej ustawy sejmowej wraz z poprawkami. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senator Genowefę Ferenc.
Na zakończenie posiedzenia Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny.
Rozwiązania przyjęte w ustawie sejmowej rekomendował senatorom prezes UOKiK C. Banasiński. Wysłuchano także uwag biura legislacyjnego.
W głosowaniu komisja postanowiła zarekomendować Senatowi wprowadzenie poprawki do rozpatrywanej nowelizacji. Ustalono, że podczas posiedzenia plenarnego sprawozdanie w tej sprawie złoży senator G. Ferenc.