1 marca 2004 r.

Na swoim posiedzeniu Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych przyjęła stanowisko w sprawie ustawy o podatku od towarów i usług. W kolejnych głosowaniach rozpatrzono 54 poprawki, z których 28 uzyskało akceptację komisji. Przyjęte zmiany miały na celu przede wszystkim dostosowanie ustawy do dyrektyw unijnych. Część poprawek miała charakter techniczno-legislacyjny, inne zmierzały do uporządkowania przepisów ustawy.

Najwięcej kontrowersji wywołała poprawka dotycząca obniżenia z 22% do 7% podatku VAT na aromatyzowany cukier, kakao, czekoladę, herbatę, kawę, przyprawy, wody mineralne oraz suchary. Wprowadzenie tej poprawki oznaczałoby obniżkę cen wyrobów cukierniczych, ale zdaniem wiceminister finansów Elżbiety Muchy, obecnej na posiedzeniu, przyczyniłoby się do zmniejszenia wpływów budżetowych mniej więcej o 1 mld 350 mln zł. Dlatego - podkreśliła wiceminister - rząd jest przeciwny przyjęciu tej poprawki.

Senatorowie opowiedzieli się też za przywróceniem 22-procentowej stawki VAT na wyroby rękodzieła ludowego. Sejm zdecydował o objęciu tych wyrobów obniżoną, 7-procentową stawką.

Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych opowiedziała się przeciw wprowadzeniu do ustawy o VAT definicji budownictwa społecznego, co powodowałoby objęcie 7-procentową stawką podatku materiałów budowlanych wykorzystywanych w budownictwie społecznym. Autorem tej poprawki był senator Krzysztof Jurgiel. Inną poprawkę, zmierzającą do wprowadzenia tej definicji, zgłosił senator Bogusław Mąsior. Po uwagach wiceminister E. Muchy wycofał ją jednak do skorygowania. Zapowiedział, że złoży ją na posiedzeniu plenarnym Senatu.

Ustalono, że sprawozdanie Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych w sprawie ustawy o podatku od towarów i usług złoży Izbie senator Genowefa Ferenc.