29 stycznia 2004 r.

Odbyło się posiedzenie Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych, podczas którego rozpatrzono ustawę o ratyfikacji Protokołu zmian do Międzynarodowej Konwencji dotyczącej uproszczenia i harmonizacji postępowania celnego wraz z dodatkami I i II, sporządzonego w Brukseli dnia 26 czerwca 1999 r.

Po wysłuchaniu informacji na temat ustaleń przyjętych w przedmiotowych protokole przedstawionych przez dyrektora Departamentu Ceł w Ministerstwie Finansów Jerzego Płusy, a także po zapoznaniu się z pozytywną opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu, w głosowaniu senatorowie postanowili nie zgłaszać zastrzeżeń do rozpatrywanej ustawy ratyfikacyjnej i zarekomendować Senatowi przyjęcie jej bez poprawek. Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie złoży Izbie senator Władysław Mańkut.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł oraz o przeciwdziałaniu finansowaniu terroryzmu oraz o zmianie niektórych ustaw.

W tej części posiedzenia uczestniczyli generalny inspektor informacji finansowej Jacek Uczkiewicz, dyrektor Departamentu Informacji Finansowych w Ministerstwie Finansów Paweł Brochacki oraz Ryszard Woźniak ze Związku Banków Polskich. Ponadto zapoznano się z uwagami biura legislacyjnego.

W głosowaniu komisja postanowiła zaproponować wprowadzenie 4 poprawek do rozpatrywanej ustawy sejmowej, w większości o charakterze legislacyjnym. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Bogusława Mąsiora.

Kolejną rozpatrywaną ustawą była ustawa o zmianie ustawy o usługach turystycznych oraz o zmianie ustawy - Kodeks wykroczeń. Na temat przyjętych w niej rozwiązań mówił podczas posiedzenia wiceminister gospodarki, pracy i polityki społecznej Krzysztof Krystowski. Swoje uwagi zgłosiło biuro legislacyjne.

W głosowaniu Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 4 poprawek do rozpatrywanej nowelizacji sejmowej. Na sprawozdawcę wybrano senatora Mieczysława Mietłę.

Następnie senatorowie przystąpili do rozpatrywania ustawy o zmianie ustawy o towarach paczkowanych. Zapoznano się z informacją na temat wprowadzonych przez Sejm rozwiązań, którą przedstawił wiceminister gospodarki, pracy i polityki społecznej K. Krystowski, a także z opinią biura legislacyjnego.

Celem przyjętej przez Sejm nowelizacji jest uproszczenie krajowego systemu nadzoru i kontroli towarów paczkowanych oraz butelek miarowych.

Zgodnie z przyjętymi przepisami obowiązkiem paczkującego towary będzie zgłoszenie informacji o zastosowaniu znaku "e", a ocena zgodności będzie dokonywana ex post, czyli podczas kontroli planowanych. Oznaczanie tym znakiem będzie równoznaczne z odpowiedzialnością paczkującego za spełnienie określonych wymogów. Wprowadzenie do obrotu towarów paczkowanych oznaczonych znakiem "e", ale nie spełniających wymagań określonych dla tego znaku, będzie karane grzywną do 20 tys. zł. Podobne rozwiązania przyjęto w stosunku do butelek miarowych i oznaczania ich znakiem "3".

Ponadto nowelizacja ma wyeliminować problemy interpretacyjne poprzez doprecyzowanie poszczególnych przepisów, co powinno wpłynąć na znaczne ułatwienie działalności przedsiębiorcom tej branży.

Po wstępnej dyskusji Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych postanowiła kontynuować rozpatrywanie ustawy o zmianie ustawy o towarach paczkowanych na kolejnym posiedzeniu, 10 lutego 2004 r.