Na swym posiedzeniu senatorowie z Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych postanowili nie zgłaszać zastrzeżeń do ustawy o wypowiedzeniu Konwencji handlowej podpisanej w Warszawie dnia 26 czerwca 1922 roku pomiędzy Polską a Szwajcarią. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Mieczysława Mietłę.

W drugim punkcie porządku dziennego rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, która dostosowuje polskie ustawodawstwo do prawa Unii Europejskiej. O rozwiązaniach przyjętych w nowelizacji mówiła wicedyrektor Departamentu Podatków Lokalnych i Katastru w Ministerstwie Finansów Justyna Przekopiak. Swoje uwagi zgłosiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

W głosowaniu Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 3 poprawek o charakterze legislacyjno-redakcyjnym, zbieżnych z sugestiami biura legislacyjnego i uzgodnionych z przedstawicielami rządu. Poprawki zostały przyjęte jednogłośnie. Ustalono, że ich przyjęcie zarekomenduje Izbie senator Andrzej Wielowieyski.

Ponadto komisja rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy - Prawo własności przemysłowej. Senatorowie zapoznali się z opiniami o ustawie sejmowej, które przedstawili wiceminister gospodarki, pracy i polityki społecznej Krzysztof Krystowski, prezes i wiceprezes Urzędu Patentowego RP Alicja Adamczak i Andrzej Pyrza, a także biuro legislacyjne.

Podstawowym celem nowelizacji było wprowadzenie korekt i usunięcie wątpliwości powstałych w trakcie obowiązywania ustawy oraz usprawnienie działania Urzędu Patentowego. Ustawa określa zasady opatentowania wynalazków oraz nadania i ochrony znaków towarowych. Zmierza również do dostosowania polskich regulacji do wymogów UE.

Przepisy ustawy likwidują Izbę Odwoławczą w Urzędzie Patentowym RP. Dzięki temu wnioski o ponowne rozpatrzenie sprawy będą rozpatrywane przez ten sam organ, a nie przez izbę.

W głosowaniu Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie do ustawy sejmowej poprawek zbieżnych z uwagami biura legislacyjnego. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora M. Mietłę.