1 lipca 2003 r.
Na swym posiedzeniu zebrała się
Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych w celu rozpatrzenia ustawy o spłacie pożyczek udzielonych w 2000 r. kasom chorych z budżetu państwa.Senatorowie wysłuchali informacji na temat rozwiązań zawartych w ustawie sejmowej, które przedstawili wiceminister finansów Piotr Sawicki i wiceminister zdrowia Maciej Tokarczyk.. Zapoznano się także z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.
W przyjętym stanowisku komisja postanowiła zaproponować Senatowi 1 poprawkę zmierzającą do skreślenia ust. 3 w art. 3. Ustalono, że przyjętą zmianę zarekomenduje Izbie senator Franciszek Bobrowski.
W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych rozpatrzono ustawę o terminach zapłaty
w transakcjach handlowych.Opinię o przyjętej przez Sejm ustawie przedstawiła wiceminister gospodarki, pracy i polityki społecznej Małgorzata Okońska-Zaremba. Wysłuchano także uwag biura legislacyjnego.
W głosowaniu senatorowie poparli ustawę sejmową i postanowili zarekomendować Izbie przyjęcie jej bez poprawek. Ustalono, że sprawozdanie w sprawie ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych złoży na posiedzeniu plenarnym senator Genowefa Ferenc.
Na zakończenie posiedzenia Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o rachunkowości oraz ustawę o zmianie ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne oraz o zmianie niektórych ustaw.
Opinie na temat rozpatrywanych ustaw
przedstawił wiceminister finansów P. Sawicki. Swoje uwagi zgłosiło biuro legislacyjne.W kolejnych głosowaniach komisja zaakceptowała obie nowelizacje sejmowe. Na sprawozdawcę wybrano senatora Władysława Mańkuta.
Nowelizacja ustawy o rachunkowości jest jedną z normalizacji związanych z akcesją do UE. Zmierza ona do tego, by oddziały firm finansowych pochodzących z tzw. Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE plus Islandia, Liechtenstein, Norwegia), nie musiały publikować w Polsce swoich sprawozdań finanso
wych. Będą natomiast publikowane przetłumaczone sprawozdania central tych przedsiębiorstw.Nowelizacja ustawy o gwarancjach skarbowych zmierza do objęcia taką formą pomocy przedsiębiorstw z branży górnictwa kamiennego.
W myśl zaproponowanych przepisów, do końca 2004 roku rząd będzie mógł udzielać gwarancji lub poręczeń na niektóre kredyty zaciągane przez przedsiębiorstwa z branży górniczej. Środki pozyskane z takich kredytów będą przeznaczane na restrukturyzację zatrudnienia lub na likwidację kopalni, albo
na likwidację szkód górniczych. Łączna kwota poręczeń i gwarancji nie będzie mogła przekroczyć 2 mld 500 mln zł.