2 czerwca 2003 r.
Na swym posiedzeniu zebrała się
Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych w celu rozpatrzenia ustawy o zmianie ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających oraz ustawy o Narodowym Banku Polskim.Założenia przyjęte w ustawie przedstawili senatorom wiceminister finansów Andrzej Sopoćko oraz dyrektor Departamentu Instytucji Finansowych w tym resorcie Przemysław Morysiak. Goście odpowiadali następnie na zadawane pytania. Uwagi szczegółowe zgłosiło
Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.Celem nowelizacji, opartej na dwóch projektach, poselskim i rządowym, było usprawnienie funkcjonowania banków spółdzielczych, polepszenie ich pozycji na rynku oraz jakości świadczonych przez nie usług.
Najważniejsze zmiany zmierzały do rozszerzenia zastosowania przepisów ustawy do banków, których fundusze własne są równe co najmniej 5 mln euro. Wobec takich banków będą stosowane przepisy nowelizowanej ustawy (a nie Prawa spółdzielczego) dotyczące składu rady nadzorcz
ej, składania oświadczeń woli w imieniu banku, prawa przystępowania do związków rewizyjnych oraz obowiązku zawiadamiania Komisji Nadzoru Bankowego o obniżeniu funduszy poniżej 5 mln euro, co może skutkować ograniczeniem przez komisję zakresu działalności banku. Ponadto wyłączono Bank Gospodarki Żywnościowej SA z katalogu banków zrzeszających, rozszerzono katalog osób uprawnionych do nieodpłatnego nabycia akcji BGŻ SA stanowiących własność Skarbu Państwa, a także terytorialny zakres działania banków spółdzielczych w zależności od wysokości jego funduszy własnych oraz rozszerzono katalog czynności bankowych, jakie mogą wykonywać banki spółdzielcze.W głosowaniu komisja poparła zmiany sugerowane w opinii biura legislacyjnego i postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 7 poprawek do ustawy o zmianie ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających oraz ustawy o Narodowym Banku Polskim. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Tadeusza Wnuk
a.W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych rozpatrzono ustawę o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zadania i kompetencje organów oraz organizację jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych.
Przyjęte w ustawie, która była projektem rządowym, rozwiązania przedstawili wiceministrowie finansów Wiesław Ciesielski i Robert Kwaśniak. Biuro legislacyjne w swojej opinii sugerowało potrzebę wprowadzenia zmian do rozpatrywanej nowelizacji.
Uchwalona przez Sejm ustawa jest, w myśl uzasadnienia projektu rządowego, ostatnim etapem przebudowy aparatu skarbowego. Dwa poprzednie etapy to ustawa z 20 marca 2002 r. o przekształceniach w administracji celnej (likwidująca Główny Urząd Ceł) oraz ustawa z 7 czerwca 2002 r. o zniesieniu Generalnego Inspektora Celnego.
Ustawa zmienia w sposób kompleksowy kompetencje służb skarbowych (tj. podatkowych, celnych i kontroli skarbowej). Celem tych zmian jest zwiększenie skuteczności aparatu państwowego w zakresie zapobiegania i przeciwdziałania nieprawidłowościom w obrocie towarowym.
W głosowaniu Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych opowiedziała się za wprowadzeniem 7 poprawek do ustawy uchwalonej przez Sejm, zbieżnych z opinią biura legislacyjnego. Ustalono, że w imieniu komisji sprawozdanie w tej sprawie złoży senator Zdzisława Janowska.