27 maja 2003 r.
Podczas posiedzenia Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych postanowiono nie zgłaszać zastrzeżeń do ustawy o zmianie ustawy o dopłatach do oprocentowania niektórych kredytów bankowych.
Z rozwiązaniami przyjętymi w rozpatrywanej nowelizacji w imieniu rządu zapoznał senatorów wiceminister finansów Jan Czekaj. Pozytywną opinię przedstawiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.
W nowelizacji zaproponowano, by dopłaty z budżetu państwa mogły być stosowane do kredytów w wysokości nie większej niż 0,4% stopy redyskontowej weksli i nie mniejszej niż 4% rocznie.
Dopłatą z budżetu miałyby być objęte kredyty zaciągane przez rolników, jeżeli ich oprocentowanie roczne nie przekroczy 1,25% stopy redyskontowej weksli. Na cele rolnicze budżet ma przeznaczyć około 150 mln zł.
Sejmowa nowelizacja zakłada również wydłużenie do 2007 roku możliwości korzystania z dopłat do kredytów przez przedsiębiorstwa przemysłu lekkiego. Obecnie taka możliwość obowiązuje do 2005 roku.
W opinii resortu finansów, ustawa ma umożliwić bankom zarabianie na kredytach, tak aby "bardziej przyjaźnie usposobić je do tych sektorów". Według przyjętych zapisów ustawy, rolnicy będą spłacać odsetki od zaciągniętych kredytów w wysokości 4%, a podmioty skupowe w wysokości 4,5%.
Ustalono, że przyjęcie bez poprawek ustawy o zmianie ustawy o dopłatach do oprocentowania niektórych kredytów bankowych zarekomenduje Izbie senator Mieczysław Mietła.
W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych rozpatrzono ustawę o ratyfikacji Konwencji między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Syryjskiej Republiki Arabskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisanej w Damaszku dnia 15 sierpnia 2001 r.
Po wysłuchaniu informacji wiceministra finansów J. Czekaja oraz zapoznaniu się z pozytywną opinią biura legislacyjnego w głosowaniu komisja opowiedziała się za przyjęciem ustawy ratyfikacyjnej bez poprawek. Na sprawozdawcę stanowiska w tej sprawie wybrano senator Genowefę Ferenc.