6 maja 2003 r.

Na swym posiedzeniu Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych rozpatrywała ustawę o zmianie ustawy - Kodeks celny.

Senatorowie wysłuchali opinii o ustawie, które przedstawili szef służby celnej Robert Kwaśniak oraz Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Nowelizacja przyjęta przez Sejm 23 kwietnia br. zakłada, że z cła zwolnione będą paliwa przewożone w standardowych zbiornikach przeznaczonych do działalności gospodarczej i wyposażonych w układy chłodzenia. Ponadto przewidziano możliwość zgłoszenia towaru do oclenia przed jego dostarczeniem do urzędu celnego. Zgłoszenie celne przed przedstawieniem towaru w urzędzie celnym ma usprawnić odprawy w miejscach, gdzie składana jest jednorazowo duża liczba zgłoszeń. Takie ułatwienie może być zastosowane np. przy przewozie przesyłek kurierskich. Również zgłaszanie wniosków drogą elektroniczną ma zmniejszyć biurokrację oraz przyspieszyć odprawy celne.

Nowelizacja ma umożliwić przedłużanie terminów przy ubieganiu się o zwrot lub umorzenie należności celnych, w wypadku gdy niedotrzymanie tych terminów będzie spowodowane nieprzewidzianymi okolicznościami lub działaniem "siły wyższej".

Kolejna zmiana liberalizuje zasady prowadzenia niektórych typów składów celnych. Dotychczas składy celne mogły prowadzić jedynie osoby prowadzące działalność gospodarczą. Przyjęte regulacje wprowadzają możliwość tworzenia składu celnego przez organy celne.

Sejmowa nowela przewiduje także uproszczenie sposobu naliczania należności celnych dla towarów objętych procedurą uszlachetniania biernego (towarów, które po uszlachetnieniu za granicą wracają do Polski).

Poza zmianami ściśle dostosowującymi do przepisów obowiązujących w UE nowelizacja zawiera również kilka zmian regulujących sprawowanie kontroli celnej. Według rządu wynikają one z konieczności dostosowania przepisów obowiązujących kontrolę celną z przepisami dotyczącymi kontroli skarbowej i podatkowej. Mają się one przyczynić do usprawnienia kontroli oraz sprzyjać rozwojowi handlu zagranicznego.

Podczas dyskusji senatorowie zgłaszali wątpliwości dotyczące m.in. zwiększenia odpowiedzialności zawodowej celników. Sejm rekomendował zapis, by funkcjonariusz celny, przeciwko któremu został skierowany akt oskarżenia, był obligatoryjnie zwalniany ze służby. Wątpliwości biura legislacyjnego wzbudziła zgodność tego zapisu z zasadą domniemania niewinności przed wydaniem orzeczenia przez sąd. Przedstawiciel biura argumentował, że takich przepisów nie stosuje się np. wobec funkcjonariuszy policji.

Reprezentujący resort finansów wiceminister R. Kwaśniak powiedział, że celnicy to osoby, które powinny się cieszyć nieposzlakowaną opinią. Tego zaś nie da się pogodzić z faktem, że przeciwko takiej osobie toczy się np. postępowanie karne.

Zdaniem szefa służby celnej, proponowane w nowelizacji kodeksu celnego zapisy o zwiększeniu odpowiedzialności zawodowej celników spotkały się z pełną aprobatą Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej.

Podczas posiedzenia Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych dyskutowano także o propozycji zwolnienia od cła paliw przewożonych w standardowych zbiornikach naczep lub przyczep wyposażonych w układy chłodzenia, potrzebnych do zapewnienia niezakłóconego działania układu chłodzenia w pojazdach przewożących łatwo psujące się towary.

Resort finansów chce, by limit na paliwo do chłodni był taki, jak w UE, i przeznaczony na cały pojazd, a nie - jak jest teraz - na przyczepę oddzielnie.

Jak stwierdził wiceminister R. Kwaśniak, od 1 stycznia br. obowiązuje już rozporządzenie ministra finansów, które ogranicza ilość wwożonego do kraju paliwa. Teraz chodzi o wprowadzenie zapisu dotyczącego paliwa do chłodni. Zdaniem wiceministra, rozporządzenie już przynosi wymierne zyski dla polskiego rynku paliw. Do tej pory na przemycie zbiornikowym straty wynosiły około 200-300 mln zł rocznie.

Ostatecznie w głosowaniu Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych postanowiła nie zgłaszać zastrzeżeń do ustawy o zmianie ustawy - Kodeks celny. Ustalono, że przyjęcie nowelizacji sejmowej bez poprawek zarekomenduje Izbie senator Bogusław Mąsior.

Następnie senatorowie przystąpili do rozpatrzenia ustawy o zmianie ustawy o kredycie konsumenckim. Była to kontynuacja posiedzenia z 24 kwietnia br. W tej części obrad uczestniczyła Ewa Kubis, wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W przyjętym stanowisku komisja postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 6 poprawek do omawianej nowelizacji sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Tadeusza Wnuka.

W kolejnych punktach porządku dziennego komisja przyjęła stanowiska w sprawie pakietu ustaw ubezpieczeniowych. W tej części posiedzenia uczestniczyli wiceminister finansów Andrzej Sopoćko oraz przewodniczący Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych Jan Monkiewicz. Wstępną dyskusję nad ustawami sejmowymi przeprowadzono na posiedzeniu 24 kwietnia br. W wyniku dyskusji zgłoszono propozycje zmian.

Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych postanowiła zaproponować wprowadzenie 9 poprawek do ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora B. Mąsiora.

Do ustawy o działalności ubezpieczeniowej zaproponowano 41 zmian. Komisja zadecydowała, że zarekomenduje je Izbie senator Genowefa Ferenc.

W stanowisku w sprawie ustawy o nadzorze ubezpieczeniowym i emerytalnym oraz Rzeczniku Ubezpieczonych zarekomendowano Senatowi wprowadzenie 3 poprawek. Na sprawozdawcę stanowiska komisji wybrano senatora Mieczysława Mietłę.

Po rozpatrzeniu ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych zaproponowała do niej 5 zmian. Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie złoży Izbie senator Adam Graczyński.