20 marca 2003 r.
Na swym posiedzeniu zebrała się
Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych w celu rozpatrzenia ustawy o zmianie ustawy o grach losowych, zakładach wzajemnych i grach na automatach oraz o zmianie niektórych innych ustaw.Senatorowie wysłuchali informacji na temat zmian wprowadzonych przez Sejm, które przedstawił wiceminister finansów Robert Kwaśniak. Szczegółowe uwagi zgłosiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.
Rozpatrywana nowelizacja zmierza m.in. do rozszerzenia katalogu gier losowych o wideoloterie i grę telebingo, których prowadzenie ma stanowić monopol państwa wykonywany przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa. Ustawa przewiduje zniesienie wymogu, aby działalność spółek wykonujących monopol państwa w zakresie gier losowych była jedynym przedmiotem ich działalności oraz wprowadzenie w zamian wymogu uzyskiwania zgody ministra finansów na istotne decyzje dotyczące m.in. gospodarki finansowej spółki. Nowelizacja zmierza też do wprowadzenia nowej kategorii gry na automatach w postaci gry na automatach o niskich wygranych, wyróżnionych ze względu na maksymalną wartość jednorazowej wygranej (15 euro) i wartość maksymalnej stawki (0,07 euro), a także określenia procedury uzyskiwania zezwolenia izby skarbowej na urządzanie i prowadzenie działalności w zakresie gier na automatach o niskich wygranych oraz określenie minimalnej wysokości kapitału zakładowego spółki prowadzącej taką działalność na równowartość 200 tys. euro. Ustawa zmienia także limity lokalizacyjne dotyczące kasyn gry, salonów gier na automatach i salonów gry bingo pieniężne, m.in. przez umożliwienie ich zakładania w każdej miejscowości, bez względu na liczbę mieszkańców. Nowelizacja zmierza również do ustalenia zasad opodatkowania wprowadzanych przez nią rodzajów gier, m.in. zryczałtowanego opodatkowania urządzania gier na automatach o niskich wygranych oraz zmiany wysokości dopłat w grach stanowiących monopol państwa oraz przeznaczenie 20% środków z tych dopłat na rachunek środka specjalnego prowadzonego przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
W głosowaniu Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych postanowiła zarekomendować Senatowi wprowadzenie do omawianej ustawy sejmowej 6 poprawek o charakterze legislacyjnym.
Ustalono, ze w imieniu komisji sprawozdanie w sprawie nowelizacji ustawy o grach losowych, zakładach wzajemnych i grach na automatach złoży senator Bogusław Mąsior.