20 lutego 2003 r.
Podczas posiedzenia Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł oraz o przeciwdziałaniu finansowaniu terroryzmu.
Opinię o uchwalonej przez Sejm ustawie przedstawił wiceminister finansów Jacek Uczkiewicz oraz Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu. Celem nowelizacji jest zawieszenie na 13 miesięcy, od 1 grudnia 2002 r. do 31 grudnia 2003 r., obowiązku rejestrowania przez instytucje obowiązane, wskazane w ustawie, transakcji, których równowartość przekracza 10 000 euro.
Biuro legislacyjne stwierdziło, że treść dodanego art. 8 ust. 1a ma charakter przejściowy, gdyż dotyczy czasowego zawieszenia obowiązku rejestracji transakcji. Po 31 grudnia br. przepis ten nie będzie zawierał żadnej treści normatywnej, dlatego nie jest właściwe zamieszczanie go wśród przepisów merytorycznych ustawy. W związku z tym Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych zaproponowała wprowadzenie 2 poprawek do omawianej nowelizacji, usuwających ten błąd legislacyjny. Ustalono, że przyjęte przez komisję poprawki zarekomenduje Izbie senator Andrzej Chronowski.
W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych rozpatrzono ustawę o Banku Gospodarstwa Krajowego.
Po wysłuchaniu informacji przedstawionych przez wiceministra finansów Andrzeja Sopoćkę oraz prezesa BGK Witolda Kozińskiego oraz zapoznaniu się z opinią biura legislacyjnego senatorowie postanowili zaproponować Senatowi wprowadzenie 5 poprawek do ustawy sejmowej. Omawiana ustawa powstała na podstawie projektu rządowego i określa zadania, zakres działalności oraz organizację Banku Gospodarstwa Krajowego. Aktualnie Bank Gospodarstwa Krajowego działa na podstawie ustawy - Prawo bankowe oraz statutu nadanego w drodze rozporządzenia ministra skarbu państwa.