5 lutego 2003 r.
Podczas wspólnego posiedzenia Komisji Nauki, Edukacji i Sportu, Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych oraz Komisji Ustawodawstwa i Praworządności rozpatrzono wnioski zgłoszone w czasie drugiego czytania projektu ustawy o zmianie ustawy o zamówieniach publicznych. Drugie czytanie projektu odbyło się na 32. posiedzeniu Senatu, 15 stycznia br.
Po rozpatrzeniu przedstawionego projektu ustawy oraz 4 wniosków zgłoszonych w toku dyskusji połączone komisje poparły dwa wnioski senatorów Adama Gierka i Edmunda Wittbrodta i wniosły o ich przyjęcie wraz z jednolitym projektem ustawy oraz projektem uchwały w sprawie wniesienia do Sejmu tego projektu ustawy. Akceptacji komisji nie uzyskał wniosek o odrzucenie projektu przedstawiony przez senator Genowefę Ferenc oraz poprawka postulowana przez senatora Marka Balickiego.
Projekt zakłada, że państwowe instytucje naukowe będą mogły bez przetargu składać zamówienia o wartości do 130 tys. euro, z zachowaniem zasad konkurencyjności oraz norm jakości. W obecnym stanie prawnym uczelnie państwowe jednostki Polskiej Akademii Nauk i instytuty badawczo-rozwojowe, podobnie jak inne instytucje, są zwolnione z organizowania przetargu jedynie przy zamówieniach na kwotę do 3 tys. euro. Tymczasem w krajach UE placówki te mogą bez przetargu nabywać towary i usługi do 130 tys. euro.
Komisje zaproponowały poprawki, stanowiące dodatkowe zabezpieczenie prawne przy udzielaniu zamówień do 130 tys. euro. Państwowe uczelnie, jednostki badawcze Polskiej Akademii Nauk oraz instytuty badawczo-rozwojowe mają wybierać dostawcę lub wykonawcę usługi z zachowaniem zasad uczciwej konkurencji oraz polskich norm jakości, wprowadzających normy międzynarodowe. Dostawcy krajowi i zagraniczni mają uczestniczyć w zamówieniach na równych zasadach. Wprowadzone zastrzeżenia mają stanowić zabezpieczenie przed korupcją. Poprawki znoszą preferencje krajowe, jednak polskie przedsiębiorstwa i tak będą miały większą niż dotychczas szansę w konkurencji z zachodnimi, dzięki podwyższeniu progu wolnego od przetargu. Daje to także większą możliwość rozwoju polskim zakładom produkującym aparaturę badawczą.
Do stanowiska połączonych komisji zgłoszono wniosek mniejszości, dotyczący odrzucenia projektu ustawy o zmianie ustawy o zamówieniach publicznych. Ustalono, że wniosek w imieniu mniejszości przedstawi senator G. Ferenc.