6 listopada 2002 r.
Na swym posiedzeniu Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych postanowiła nie zgłaszać zastrzeżeń do ustawy o pomocy publicznej dla przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu dla rynku pracy.
Omawiana ustawa zmierza do oddłużenia i przywrócenia odpowiedniej kondycji ekonomicznej przedsiębiorców o dużym znaczeniu na rynku pracy.
Ustawa przewiduje, że postępowanie restrukturyzacyjne może być wszczęte do 31 grudnia 2003 r. na wniosek przedsiębiorcy. Wniosek musi być złożony nie później niż miesiąc po wejściu w życie ustawy.
Zgodnie z ustawą, restrukturyzacją mogą być objęci tylko ci przedsiębiorcy, którzy zatrudniają powyżej tysiąca pracowników. Restrukturyzacja może obejmować zarówno zobowiązania cywilnoprawne, jak i publicznoprawne, majątek oraz zatrudnienie.
Ustawa sejmowa zakłada, że Agencja Rozwoju Przemysłu będzie udzielać pożyczek i poręczeń dużym spółkom będącym w złej sytuacji ekonomicznej, niezależnie od formy ich własności.
W opinii wiceministra gospodarki Marka Kossowskiego, obecnego na posiedzeniu Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych, do agencji wpłyną projekty od około 70 firm zainteresowanych przeprowadzeniem restrukturyzacji. Rozpatrywana ustawa jest częścią pakietu ustaw antykryzysowych ministra finansów.
Na sprawozdawcę stanowiska komisji w sprawie ustawy o pomocy publicznej dla przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu dla rynku pracy wybrano senatora Bernarda Drzęźlę.
Podczas posiedzenia rozpatrzono także ustawę o zmianie ustawy o giełdach towarowych. Senatorowie zapoznali się z opinią o ustawie, która była projektem poselskim, przedstawioną przez wiceminister gospodarki Małgorzatę Okońską-Zarembę.
Rozpatrywana nowelizacja wydłuża okres przejściowy, w którym przedsiębiorcy prowadzący giełdę towarową są obowiązani dostosować swój ustrój organizacyjny i działalność do przepisów ustawy oraz uzyskać zezwolenie na prowadzenie giełdy. Wnioskodawcy zaproponowali przedłużenie tego terminu do 1 stycznia 2004 r.
W głosowaniu komisja postanowiła nie zgłaszać zastrzeżeń do omawianej ustawy sejmowej i zarekomendować Senatowi jej przyjęcie bez poprawek. Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie złoży Izbie senator Franciszek Bobrowski.
Podczas posiedzenia Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych rozpatrzono także ustawę o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz o zmianie niektórych ustaw, ustawę o zmianie ustawy o podatku rolnym oraz ustawę o podatku leśnym.
Założenia przyjęte w ustawach, które były projektami rządowymi, przedstawiła kolejno wiceminister finansów Irena Ożóg.
Rozpatrywane nowelizacje spotkały się z akceptacją senatorów, którzy postanowili zarekomendować Izbie ich przyjęcie bez poprawek. Ustalono, że sprawozdania w tej sprawie przedstawi podczas posiedzenia plenarnego senator Bogusław Mąsior.
Ponadto komisja poparła ustawę o zmianie ustawy o finansach publicznych. Był to rządowy projekt, a upoważniony do reprezentowania stanowiska rządu w sprawie tej ustawy został minister finansów, w imieniu którego głos zabrała wiceminister Halina Wasilewska-Trenkner.
Ustawa ma na celu przedłużenie do końca 2004 r. funkcjonowania dotychczasowych rachunków bankowych dla obsługi budżetu państwa. Prace nad systemem informatycznym dla obsługi tych rachunków są w toku i nie zakończą się do końca br.
Komisja postanowiła, że przyjęcie rozpatrywanej nowelizacji bez poprawek zarekomenduje Izbie senator Jerzy Markowski.
Senatorowie z Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych rozpatrzyli także ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Jej założenia omówiła wiceminister finansów I. Ożóg. Ustawa, która była projektem rządowym, zmienia stawkę podatku dochodowego od osób prawnych oraz wprowadza nową metodę amortyzacji środków trwałych nabywanych przez te osoby.
W głosowaniu komisja poparła przedstawiony projekt i postanowiła zarekomendować Senatowi przyjęcie go bez poprawek. Na sprawozdawcę wyznaczono senatora J. Markowskiego.
Na zakończenie posiedzenia rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn.
W imieniu rządu głos zabrała wiceminister finansów I. Ożóg. Nowelizacja zmierza do objęcia przepisami ustawy sytuacji, które dotychczas nie podlegały opodatkowaniu: m.in. uzyskania zachowku odpowiadającego wartości części spadku od spadkobiercy oraz nabycia przez osobę fizyczną własności rzeczy i praw ma
jątkowych w wyniku nieodpłatnego zniesienia ich współwłasności. Ponadto w ustawie zaproponowano rozszerzenie obowiązków notariuszy jako płatników podatku.W dyskusji rozpatrywana ustawa sejmowa nie wzbudziła żadnych kontrowersji i w głosowaniu uzyskała poparcie komisji. Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie złoży senator F. Bobrowski.