10 kwietnia 2002 r.

Senatorowie z Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych zaakceptowali ustawę o ratyfikacji Konwencji między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Meksykańskich Stanów Zjednoczonych w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisanej w Mexico City dnia 30 listopada 1998 roku.

Podczas posiedzenia wysłuchano wiceministra spraw zagranicznych Sławomira Dąbrowy oraz zapoznano się z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

Konwencja, będąca przedmiotem ustawy sejmowej, ma zapobiec negatywnemu z punktu widzenia podatników i władz państwa zjawisku międzynarodowego podwójnego opodatkowania. Zjawisko to prowadzi do nadmiernego obciążenia fiskalnego, przyczyniając się do utrudnienia przepływu osób, kapitału oraz wymiany dóbr i usług. Zjawisko międzynarodowego podwójnego opodatkowania zachodzi w sytuacji, gdy w dwóch państwach zostaną nałożone podobne podatki na tego samego podatnika z tego samego tytułu i za taki sam okres.

Konwencja odpowiada w dużym zakresie strukturalnie i treściowo Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku. Poszczególne postanowienia konwencji określają zasady opodatkowania dochodów z określonych źródeł w jednym lub drugim państwie oraz określają wypadki, w których opodatkowanie niektórych dochodów może nastąpić w obydwu państwach (dotyczy to opodatkowania tzw. dochodu biernego - dywidend, odsetek oraz należności licencyjnych).

Zgodnie z art. 23 konwencji podwójnego opodatkowania unikać się będzie według tzw. metody wyłączenia, tzn. jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód, który może być opodatkowany w Meksyku, to Polska zwolni taki dochód z opodatkowania. Przy czym przy obliczaniu wysokości podatku od pozostałego dochodu takiej osoby Polska weźmie pod uwagę dochód zwolniony od podatku. W stosunku do osób osiągających dochód z tytułu dywidendy, odsetek lub należności licencyjnych zastosowanie ma tzw. metoda zaliczenia, zgodnie z którą Polska zezwoli na odliczenie od podatku dochodowego kwoty podatku równej zapłaconemu, z tych tytułów, meksykańskiemu podatkowi dochodowemu. Z tym że odliczenie takie nie może przekroczyć tej części podatku, obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która przypada na dochód uzyskany w Meksyku. Zasady te znajdują odzwierciedlenie, z zastrzeżeniem odmienności wynikającej z traktatów, w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (w art. 21 ust. 1 pkt 33 oraz w art. 27 ust. 8 i 9) oraz w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (w art. 17 ust. 1 pkt 3 oraz w art. 20).

W dyskusji rozpatrywana ustawa ratyfikacyjna nie wzbudziła zastrzeżeń i w głosowaniu Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych zdecydowała o przyjęciu jej bez poprawek. Na sprawozdawcę stanowiska komisji wybrano senator Genowefę Ferenc.